ÇAL

çalTarihi

İlçenin antik dönemlerde ismi Mosyna olarak geçmektedir. Türklerin Anadolu’ya girişi ve bölgeye yerleşmesine kadar da bu isimle anılmıştır. Türk Boyları’nın bölgeye yerleşmesinin ardından Çal Yöresi olarak anılmaya başlamıştır.

Çal kelimesi Çağatay lehçesinde ‘yüksek yer, yayla’ anlamı taşımaktadır. Yörenin konumunun uygunluğu ile bu ismin verildiği düşünülmektedir.

İsmin yöre için kullanıldığı ve ilçe merkezinin ilçeye yerleşenlerin demircilikle uğraşması sebebiyle Demirciköy olarak adlandırıldığı rivayet edilir. Ama zaman içinde merkez bölgenin adı haline gelmiştir.

Bölgede Roma İmparatorluğu dönemine ait çeşitli kalıntılar mevcuttur. Anadolu Selçuklu döneminde Türklerin idaresine giren bölge II. Murat devrinde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1886 yılında Denizli Sancağı’na bağlı bir kaza haline gelmiştir.

Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayı Milliye’nin bölgesel kuvvetlerinin direnişi ile bölge Yunan işgalinden kurtulmuştur. Dönemde Müftü Ahmet İzzet Efendi’ye Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı hizmetlerden dolayı İstiklal Madalyası verilmiştir.

Bu bölge aynı zamanda 12 Olimpos tanrılarından biri olan Dionysus’un yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Rivayetlere göre Çal şarabının dünyaca ünlü olmasının sebebi de Şarap Tanrısı Dionysos’un bu bölgede yaşadığı söylencesidir.

Ayrıca bölge dünyada ilk kez tiyatronun oynandığı antik Dionysosopolis’e de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Çal’daki Feci Kazadan, Acı Haber Geldi

Denizli’nin Çal ilçesinde meydana gelen ...

İki Araç Kafa Kafaya Çarpıştı, 1’i Çocuk 6 Yaralı

Denizli’nin Çal ilçesinde meydana gelen ...