Anasayfa » Ana Manşet » Çocuğum Nasıl Gelişiyor?

Çocuğum Nasıl Gelişiyor?

Kişi yaşamı boyunca sergileyeceği pek çok özelliği doğuşuyla birlikte getirmektedir. Bunun yanı sıra kişinin gelişiminde çevresel etmenlerin rolü de oldukça önem taşımaktadır. Çocuklukta kazanılan ya da kazanılamayan her beceri gelecekteki birey oluşumunu etkilemektedir. Bu sürecin birikimsel bir yapıya sahip olduğu, değişimi içinde barındırdığı ve artarak devamlılık sağladığı göze çarpmaktadır.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Emine Sargın

Çocuk Gelişimi Uzmanı Emine Sargın

Gelişim; zaman içinde, biyolojik ve çevresel etmenlerin karşılıklı etkileşimleri doğrultusunda ilerlemektedir. Doğuştan getirilen özelliklerin çevredeki herhangi bir durum, kişi yahut psikolojik etmenler ile yoğurulması sonucu kişi gelişimini devam ettirmektedir.

İnsan gelişimini anlayabilmek için gelişimi dönemsel ve gelişimini devam ettirdiği alanlar olarak ele almak gerekmektedir. Çocukların gelişim dönemleri doğum öncesi dönem, bebeklik (0-2 yaş), çocukluk (2-11 yaş) ve ergenlik dönemleri (11-24 yaş) olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle gelişimde bebeklik ve çocukluk dönemlerinde bireylerin gelişimsel olarak çevresel etkilere daha duyarlı ve açık olduğu görülmektedir.

Çok yönlü ve karmaşık bir yapıya sahip olması dolayısıyla gelişim birbiriyle ilişkili ve sürekli ilerleyen gelişimsel alanlarla ele alınmaktadır. Gelişimin alanlarına bakıldığında bilişsel gelişim, motor gelişimi, dil gelişimi ve sosyal-duygusal gelişim olmak üzere dört ana alanda gruplandırılmaktadır. Çocuğun gelişimi bu dönemler doğrultusunda hem bütünsel hem de ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Gelişim alanları zincirin birer halkasıdır ve birinde oluşan aksama ya da kazanım diğer alanlara mutlaka olumlu-olumsuz şekilde yansımaktadır. Her çocuğun hassas ve daha duyarlı olduğu dönemler farklılık göstermektedir. Gelişim her çocukta farklı alanlarda farklı seyirde ve kendine özel bir hızdadır. Bütün çocukların gelişiminde onu etkileyen farklı etmenler söz konusudur. Gerek biyolojik gerekse çevresel etmenlerle gelişim farklılık göstermektedir.

Örneğin; Normal gelişime sahip bir çocuk ile anormal gelişime sahip bir çocuk eşit gelişim sürecinde değildir. Her birinin ihtiyaçları, yaşam şartları ve gelişim alanlarında gösterdiği performans birbirinden farklıdır.

Her çocuğun gelişimi bireysel ve özeldir. Farklı süreçlerde farklı gelişim alanlarıyla kendini gerçekleştirmektedir. Çocukların gelişimleri bütün bu alanlar ve etkenler çerçevesinde değerlendirilmelidir.

Emine SARGIN

Çocuk Gelişimi Uzmanı

Çocuk Gelişimi Uzmanı Emine Sargın’a Sorun 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Akrebin Soktuğu Parmakta Yüzük Takılı Kaldı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde parmağına akrep ...

Çardak Belediyesi Ödüle Doymuyor

Çardak Belediyesi ödüllerine bir yenisini ...