Anasayfa » Ana Manşet » Denizli OSB’de Eğitimler Devam Ediyor

Denizli OSB’de Eğitimler Devam Ediyor

Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü bünyesinde ilkyardım eğitimi almış personele yönelik düzenlenen “Otomatik Eksternal Defibrilatör Kullanma” eğitimi gerçekleştirildi.

İlkyardım Eğitmeni Dr. Abdi Basmacı tarafından verilen eğitimde, Otomatik Eksternal Defibrilatör cihazının kullanımı hakkında bilgiler verildi.

100 binden fazla ölüme neden oluyor

Basmacı, “Ülkemizde kalp hastalıkları tüm ölüm nedenleri içinde ilk sırada yer almaktadır. Araştırmalara göre en sık görülen sebep ise her yıl 100.000’den fazla ölüme neden olan “Ani Kalp Durması”dır. Ani kalp durması, kalbin, beynin ve vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaz hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Kalp krizi ile karıştırılsa da aslında farklıdır ancak çoğu zaman kalp krizi sonucu oluşur. Bunun yanı sıra boğulma, travma, elektrik çarpması, solunumun durması, aşırı stres, ani duygusal değişiklikler ve aşırı fiziksel aktivite diğer başlıca nedenleridir. Ani kalp durması, sağlıklı görünen birinin bile hiç beklenmedik bir anda başına gelebilmektedir. Bu durumda tek etkili müdahale derhal elektroşok (defibrilasyon) ile birlikte destek olarak kalp masajı ve suni solunum uygulanmasıdır.” dedi.

Basmacı, “Bölge Müdürlüğümüzde istenmeyen bir kalp durması durumunda 112 Acil Sağlık Ekipleri gelinceye kadar anında müdahale edilebilmesi amacıyla Otomatik Eksternal Defibrilatör bulundurulmasına karar verilmiş ve satın alınmıştır.” diyerek sözlerine son verdi.

Eğitim sonunda Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş tarafından katılımcılara sertifikaları verildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Denizli’de 786 Aile Ev Sahibi Olmaya Hak Kazandı

Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde Başbakanlık ...

İzmir-Denizli Seferi Yapan Tren Kaza Yaptı

 Aydın’ın İncirliova ilçesinde, hemzemin geçitten ...