Anasayfa » Ana Manşet » Dikkat Dolandırıcılar Soyağacının Peşine Düştü

Dikkat Dolandırıcılar Soyağacının Peşine Düştü

E-devlet Kapısı’nda hayata geçen soy ağacı sorgulama uygulamasının ardından vatandaşlar, merakla 1800’lü yıllara kadar uzanan soy ağaçlarını öğrenmeye başladı. Ancak uygulamada soy ağacını bulan vatandaşların sonuçları sosyal medyada paylaşması dolandırıcıları harekete geçirdi. Dolandırıcıların bu sabaha kadar 8 milyon 141 bin 756 kişinin anne kızlık soyadlarının peşine düştüğü öğrenildi.

Yoğunluk nedeniyle erişimine kısa bir süre ara verilen e-devlet soyağacı sorgulama sayfası yeniden aktif hale getirildi. Bu sabah 07.45’e kadar 8 milyon 141 bin 756 kişinin sorgulama yaptığı açıklandı.1800’lü yıllarda doğanların birçoğu için soyadı ve ‘sağ’ bilgisi verildiği dikkat çekti. Bu durum ise vatandaşlar tarafından sosyal medyaya taşındı.
Oluşturulan talebin ardından bazı vatandaşlar öğrendikleri Soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşırken bazı vatandaşlar ise bilgileri kapatarak sosyal medyada paylaşmaya başladı.

Bankalar Uyardı

Bankalar yaptıkları uyarılarda hiç kimseyle anne kızlık soyadınızı paylaşmamanız için uyarı üstüne uyarı yaparken vatandaşların soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşması kişisel veri güvenlikleri için tehlike oluşturuyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Şüpheli Araç Takibe Alındı, İçinden Litrelerce Kaçak İçki çıktı

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından ...

Yeni İlçe Otogarı Çameli’ye çok yakıştı

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ilçelere kazandırdığı ...