Anasayfa » Ana Manşet » GÜCÜ ELİNDE TUTMAK MI? YENİ GÜÇ OLUŞTURMAK MI?

GÜCÜ ELİNDE TUTMAK MI? YENİ GÜÇ OLUŞTURMAK MI?

Bu haftaki yazımıza, Ülkemizin Güvenliği ve Huzuru için mücadele eden, ordumuza giriştiği operasyonda başarılı olmasını dileyerek başlamak isterim.
Allah’ım memleket evlatlarını korusun. Bizim konumuz her zaman olduğu gibi tarım. Bağımsızlık için yapılması ve desteklenmesi gereken en önemli konuların başında gelmesi gereken sektör.
Yaşamak için, tüketmek zorunda olduğumuz, temel gıda ürünlerin temeli. Hele ki eskiden büyüklerimizin sık kullandığı Atasözlerinden biri olan ‘ Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde gelmez’ atasözünün anlamını düşünür isek tarımın önemini daha fazla önemseriz.
Gıda, savaşta da, barışta da olması gerekenlerin başında gelen, temel ihtiyaç. Onun için her Devlet vatandaşının gıda güvenliğini sağlamak zorundadır. Kış günleri, çiftçimizin zorunlu istirahat günleridir. Yazın çok boşluk bulamadığından eş dost ziyaretleri, genelde kış aylarında yapılır ya da iş yerleri, kahvehane muhabbetleri.
Son yazılarımızda bunlardan sık bahseder olduk. Aynı işi yapsa da, her kişinin kendine özgü fikirleri mevcuttur. Düşünen canlı olduğumuz için de, farklı düşünceler olması gayet de doğaldır. Bu düşünceleri önemseyip dinlediğimizde, doğru bildiğimiz veya önemsemeden geçtiğimiz bir sürü uygulamanın yanlışlığını öğreniriz.
İşte bu muhabbetlerin birinde Tarım bakanlığının destekleme verdiği tarım ürünlerini konuşur iken, bizim mahalle muhtarı bakanlığın tarımsal ürün desteklerinde yanlış yaptığını savundu. Benim ilgimi çekti, umarım yöneticilerimizin de ilgisini çeker.
Dedi ki; “Tarım bakanlığımız ülkemizde, üretimi çok yapılan ürünleri destekleme kapsamına almıyor. Oysa bu ürünleri destekleme kapsamına alsa, Dünya piyasasında daha çok söz sahibi olur, piyasayı biz belirleriz.” Örnek verecek olur isek üzüm, incir, fındık vb, gibi ürünler. Bu ürünlerde Dünya piyasa fiyatlarını belirleme de etkili ülke konumunda olduğumuzu biliyoruz. Muhtarımıza göre bilhassa Dünya üretim sıralamasında önde olduğumuz ürünler desteklenmeli. Eğer bu ürünler desteklenmez, ürün çeşitliliği olsun denerek, aynı bölgede yetişen yeni ürünlere destek verilir ise, çiftçimiz yeni ürünlere geçiş yapar güçlü olduğumuz, dal zayıflamış olur.
Bu düşünceleri boşa atmamak lazım olduğunu bir örnek ile açıklayacağım. Biz 2000 li yıllarda Dünya Mercimek üretiminde birinci imişiz. Dünya tüketiminin %50 sini biz sağlar imişiz. Şu anda Mercimek ihtiyacımızı ithalat ile sağlamakta imişiz.
Dost acı söyler ama doğru söyler derler ya, BİZİM MUHTAR DOĞRU MU SÖYLÜYOR NE?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Balon Turunun Ardından Rüya Gibi Evlenme Teklifi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde kız arkadaşı ...

Akbeyik Ailesinin Acı Günü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Personel Daire ...