Anasayfa » Ana Manşet » KÖY ENSTİTÜSÜLERİ YERİNE ŞEHİR ENSTİTÜSÜLERİ Mİ KURMALIYIZ?

KÖY ENSTİTÜSÜLERİ YERİNE ŞEHİR ENSTİTÜSÜLERİ Mİ KURMALIYIZ?

Köy enstitülerinin iki amacı vardı; birinci amaç köylerde yaşayan halkı eğitmek; ikinci amaç ise köylülere üretmeyi öğretmek.

Niye bu okullara köylü çocukları alındığını araştıracak olur isek yine iki konu ortaya çıkacaktır. Birincisi Ülkede yaşayan nüfusun çoğunluğunun Köylerde yaşaması; ikincisi ise üretimin o yıllarda topraklardan yapılması.

Şimdi niye şehir enstitüsü kurmamız gerektiğine gelelim. Devleti yöneten Hükümetler, vatandaşının geleceğini, zamanın koşullarına ve geleceğin öngörülerine göre şekillendirip, hazırlamakla görevlidir. Bunu da yapabileceği tek yol eğitimden geçmektedir.

Eğitim ile şehir yaşamı ve şehirlerde üretimin nasıl yapılacağını vatandaşa öğretmek mümkündür. Köy enstitüleri ile köylerde en iyi şekilde yaşamayı ve topraktan üretmeyi başardığımıza göre. Şu anda da nüfus yoğunluğu şehirlerde olduğuna göre bu eğitim verilmeli; şehirlerde üretim ve iyi yaşam öğretilmelidir. Yoksa toplumumuzu, Dünya’yı para gücüyle şekillendiren devasa şirketlere bırakmış oluruz.

Tabi ki onların birinci amaçları,tüketici toplum yaratıp, toplum tükettikçe, güçlerine güç katmak. Bu konuyu işlemek nereden aklıma geldiğini soracak olur iseniz; bu günlerde birkaç TV programında Köy Enstitüleriyle ilgili bilgi tazelemiş oldum. Daha önceden bu okullar ile ilgili doküman okudum. Aynı zamanda da köyümden bu okullarda eğitim görmüş büyüklerimle konuşma şansına sahip oldum. Ve büyüklerimizden de bu eğitimli insanların köylerinde örnek insanlar olarak gıpta ile bakıldığını anlatımlarından hissettim.

O okullarda yetişmiş öğretmenlerin yetiştirdiği öğretmenlerden eğitim aldım. Onlardan, yerli malı kullanmayı, çalışmayı, üretmeyi, tasarruflu olmayı, çalışılmadan bir şey olunamayacağını ve buna benzer birçok şey öğrendim.

Sonra da bu günlerde, üretimden daha çok tüketim konuşulduğu kanısına vardım. Acaba bu tüketici toplumun oluşması, Köylerden, Şehirlere hızlı bir göç olması mıdır? Diyerek, adı ne olur ise olsun, şehirlerde yaşamayı ve üretmeyi öğretecek okullar açmalı yada bu konu ile ilgili dersler vermeli kanısındayım. Biz çocuklarımıza yerinde ve zamanında yaşam tarzlarını öğretmez isek, birileri kendi çıkarına göre öğretir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Balon Turunun Ardından Rüya Gibi Evlenme Teklifi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde kız arkadaşı ...

Akbeyik Ailesinin Acı Günü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Personel Daire ...