Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Mahir Akbaba’dan Libya Tezkeresi eleştirisi

Önceki gün Meclis’te Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin kabul edilmesi nedeniyle bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, tezkere ile birlikte TBMM’nin Libya’ya asker gönderilmesi ile ilgili tüm yetkiyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiğini belirterek, Libya’ya asker göndermenin Türkiye’yi yeni bir bataklığa sürükleyeceğini iddia etti.

Mahir Akbaba’dan Libya Tezkeresi eleştirisi

Türkiye’nin dış politikada sürekli mevziler kaybettiğini belirten Mahir Akbaba, “Komşularla sıfır sorun diye yola çıktılar, sorunsuz komşumuz kalmadı. Şam’da namaz kılacaklarını söyleyip Suriye bataklığına girdiler; bir türlü o bataklıktan çıkamadık. ‘NATO’nun Libya’da ne işi var’ dediler, Libya’ya yapılan NATO operasyonuna üslerimizi açtılar. Şimdi Libya’ya asker göndermek için tezkereyi TBMM’den geçirdiler. Orada nasıl bir bataklığa gireceğimizi yaşayıp göreceğiz” dedi.

CHP olarak tezkereye hayır oyu verdiklerini hatırlatan Akbaba, “Atatürk’ün de söylediği gibi eğer vatan savunması için şart değilse her savaş bir cinayettir. Suriye’de yaşanan iç savaşa taraf olduk sonuç ortada. Şimdi Libya’da ki savaşa taraf oluyoruz. Kendi çocuklarını askere göndermeyenler, vatandaşların çocuklarını ateşe atmak için ‘evet’ dediler. Doğu Akdeniz konusu elbette önemli ama AKP iktidara geldiği günden bu güne Doğu Akdeniz’de mevzi kaybettik. Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi saf dışı bırakmak için hazırlanan ‘Annan Planı’na ‘evet’ diyen AKP, Güney Kıbrıs’ın AB’ye girmesine göz yuman AKP şimdi de  ihvancıları korumak için kınalı kuzularımızı Libya’ya gönderecek” diye konuştu.

Akbaba, ABD’nin İranlı bir generale düzenlediği suikast nedeniyle Ortadoğu’na bir kez daha savaş tamtamlarının çalınmaya başladığına dikkat çekerek, “İktidar, Libya’ya asker göndermek yerine bölgemizde çıkması muhtemel savaşa Türkiye’yi nasıl sokmayacağının planlarını yapmalıdır. Türkiye’nin Mehdi bekleyen askeri danışmana değil, Türkiye’yi 2. Dünya savaşına sokmamayı başaran İsmet İnönü dehasına ihtiyacı var. Acil olarak CHP iktidarına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ