Anasayfa » Ana Manşet » Okuryazarlık Seferberliği Kapsamında Kurslar Başladı

Okuryazarlık Seferberliği Kapsamında Kurslar Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlatmış ve gerçekleştirmiş oldukları “Okuryazarlık Seferberliği” kampanyası kapsamında Denizli’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kursları Vali Hasan Karahan ziyaret etti.

 

Pamukkale ve Merkezefendi Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara ziyarette bulunan Vali Hasan Karahan sınıfları ziyaret etti. Kursiyerlerle sohbet eden Vali Karahan, göstermiş oldukları azim ve başarılarından dolayı tebrik ederek; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında ilimizde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespiti yapıldı ve bugün itibari ile de kurslarımız başladı. Bu süreçte mümkün mertebe okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza ulaşarak, kurslara katılmalarını sağlamak istiyoruz. Amacımız ilimizde tek bir okuma yazma bilmeyen vatandaşımızın kalmaması. Kursların ardından vatandaşlarımızın sosyal hayatın içerisinde işlemlerini kimseden yardım almadan ve kolayca yapabileceklerine inanıyorum. Tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Okuma Yazma Bilmeyenlerin Oranı Yüzde 1.66

Denizli’de 2016 TUİK verilerine göre okuma yazma bilenlerin oranı 98,34 iken okuma yazma bilmeyenlerin oranı 1,66 olduğu belirtildi.. Denizli Türkiye’de okuma yazma düzeyinde 4. sırada yer alıyor.. Son  4 yıllık verilere bakıldığında 905 kurs açılırak bu kurslara 4.616 kişi katıldı.

Okuryazarlık Seferberliği kapsamında 2018 yılında 275 kurs açılmış olup, bugün itibariyle 1.717 kişiye ulaşılmış olup; kursların açılmasına, 1.ve 2. kademe seviye tespit sınavlarının yapılmasına devam ediliyor.

“Okur Yazarlık Belgesi” Verilecek

Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsamakta. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapıldı. 5  Mart 2018 tarihinde kurslar başlatılmış olup, 11 Mayıs´ta tamamlanacak. Birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere “Okur Yazarlık Belgesi” verilecek.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Akrebin Soktuğu Parmakta Yüzük Takılı Kaldı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde parmağına akrep ...

Çardak Belediyesi Ödüle Doymuyor

Çardak Belediyesi ödüllerine bir yenisini ...