Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Denizli’nin İlk Gözlemevi

Hüdaverdi Akbeyik –06.06.2009… Dünya Evren ve insan.. Dünya Evren ve İnsanlık gerçekten son dönemlerde büyük bir alana sıkışmış durumda. Dar bir alana sıkışmış durumda. Tarih boyunca gerçekten insanlar bu kadar dar bir alanda sıkışmamıştı. Bu sıkışıklığı kolaylaştırmak için değişik yöntemleri fikirleri bilim adamları önermekte. Bir yandan dünyamızı da yeniden değerlendirmeye çalışıyoruz. Evreni yeniden anlamaya çalışıyoruz. İnsanı yeniden anlamaya çalışıyoruz. Bütün amaç mutluyuz ama daha nasıl mutlu olabiliriz. Başarılıyız ama daha başarılı nasıl olabiliriz bütün bunları konuşmak üzere. Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof .Dr. Zeynel TUNCA ile birlikteyiz . Evet, Hocam, öncelikle Denizlimize hoş geldiniz.

Zeynel Tunca – Hoş bulduk

Hüdaverdi Akbeyik – İlimize bir Sempozyum için geldiniz. DENİZLİ Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde DENİZLİ de ve Sanırım Devlet Okullarında İLK olacak olan bir Sempozyum ve Yine DENİZLİ de İLK olacak EVREN Gözlem evini açmak ve ilk gözlemi yapmak üzere… Bizleri kırmadınız. . Teşekkür ederim.
Hocam baştan mı bilemiyorum başlayalım sondan mı sorayım isterseniz şöyle diyeyim “Evren, nereye gidiyor Hocam , evren nasıl yok olacak ?”

Zeynel Tunca – Sorulabilecek en zor soruyu baştan sordunuz. Evrenin başlangıcı ya da sonu konusunda bilim insanlarının tartışmaları çok. O nedenle biz öncesinde ne vardı sonrasında ne olacağı konusunda bir kenara bırakalım. Bugünkü yaşadığımız dünyada ki programın adı da Dünyamızdan evrene bağlantılarımızı kuralım. Evrenin bugünkü yapısı ne yine belki onu tartışabiliriz ama sonu ne olacak sonu ne olacak sorusu biraz zor yanıtlanacak bir soru. Bilim dünyası da bunu yanıtını bilmiyor açıkçası. Ama evrenin bugünkü konumunda biz yaşadığımız dünya üzerinde açılışta söylediğiniz gibi Mutluluğu ne şekilde sağlarız insan olarak insanlık olarak neler yapmalıyız bunların içerisinden Evreni tanımak.

Aslında hemen şunu söylemek lazım. Eğer EVRENİ tanıyorsanız insan olarak yapınız değişiyor. Evrende ne kadar HİÇ olduğunuzu öğreniyorsunuz ve o küçücük dünya üzerindeki BOŞ TARTIŞMALARI bir kenara bırakıyorsunuz. Bu çok önemli bir şey Koca evren de ki o koca sözcüğü içerisinde insanın düşünemeyeceği büyüklük söz konusu. Koca evren içerisinde ne olduğumuzu farkına varırsak ne yapmamız gerektiğini daha doğru karar veriyoruz. O açıdan yaklaşmak gerekiyor onlara.

O nedenle de ilk önce evreni ,dünyamızı çok iyi tanımak gerekiyor.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet Hocam Evren bilgisini biraz daha yenilemek diyelim ama aslında unuttuk.. Mesela küçükken şöyle bakardık gökyüzüne yıldızları görürdük işte bak derdik şunlar efendim 7 KARDEŞLER..
2009 Yılı Dünya Astronomi Yılı… Dünyamızı Evreni ve İnsanları Yeniden Tanıma Yılı…Işık ve Çevre Güzelliğini Yeniden anlamlandırma diyelim..

Zeynel Tunca – Evet Evet

Hüdaverdi Akbeyik – Sabah Yıldızı derdik. Böyle sayardık. Şimdi o yıldızları göremiyoruz ama sizler yeni bir proje başlattınız. Türkiye Astronomi Derneği olarak, üniversitelerimizdeki Hocalar Olarak.. Denizli ye de bu amaçla bu düşünceyle geldiniz. Nalan Kaynak Anadolu Lisesi, Denizli Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ,Ege Üniversitesi,Ankara Üniversitesi,Pamukkale Üniversitesi…

Zeynel Tunca – Çok destekleyen kurum var

Hüdaverdi Akbeyik – Evet iki gün buradasınız.. Onu biraz açabilirmiyiz ? Bizi Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Fizik Öğretmenimiz Tahsin DEMİRCİLER Hocamız Buluşturdu..Uzay ve Evren Bilgisinin Öğrencilerimize aktarılması konusunda büyük gayretleri var..Kendilerine ve Okul Yönetimine Teşekkür Ederim..

Zeynel Tunca – Şimdi, Nalan Kaynak Anadolu Lisesinin öncülüğünde gidiyor bu iş. İlk ve orta öğretimde astronominin yaygınlaştırılması. Şimdi eğer bir etkinlik yapıyorsanız bir eksikliği kapatmak için yapıyorsunuz demektir.

Türkiye’de çok iyi bir astronomi düzeyi bilgisi varsa buna gerek bile kalmayabilir ama bugünkü yapıda ilk,orta okul ortaöğretim üniversite düzeyindeki öğrencilerin dahi halkı bir kenara bıraktık yani dersini gören, öğretimini gören öğrencilerinde dahi bilgisi çok az. Hatta aktarılan bilgilerin çoğu da yanlış ve güncellenmemiş. Şimdi bu durumda baştan sözünü ettiğimiz evreni ve dünyamızı tanıma eğer bu yapılacaksa da en doğru bilgiyi en kısa yoldan nasıl alırız bunun çözümleri de araştırılıyor. Dünya üzerinde de yapılıyor bu. Buna vesile neden olacak bir olay bekleniyordu.

Galilei Galileo’nun teleskopu çevirip ilk gökyüzüne baktığının 400. yılı.

Hüdaverdi Akbeyik – Bu yıl 2009 yılı

Zeynel Tunca – Evet. 400. yani 1609’dan 2009’a geldik. Bu 400. yılı bahane kabul ettik aslından ama bu bahanede ki Galilei’nin yaptığı gözlemler bir bilimsel devrim niteliği taşıyor. O zamana kadar inanılan yanlış bir düşünceyi o yaptığı çok basit bir dürbünle yapmış olduğu gözlemler yıktı. IAU (Uluslar Arası Astronomi Birliği) var dünya üzerinde bütün astronomların üye olduğu hemen hemen. Bu Uluslar Arası Astronomi Birliği bu 400. 2009 yılı Dünya Astronomi Yılı ilan etti. UNESCO buna büyük bir destek verdi. IAU ve UNESCO’nun ortaya koyduğu bu öneriye Birleşmiş Milletler kabul edip onayladı ve ilan etti.

Yani bu en büyük kurumların ilanıyla bu 2009 yılı Dünya Astronomi yılı. Amaç ne astronomiyi, bilimi, bilimselliği öğrencilere öncelikle ve halka götürmek.

Hüdaverdi Akbeyik – Doğru bir şekilde

Zeynel Tunca – Tabiî ki, tabiî ki .Tabi yanlışların üzerinde konuşacağız daha sonra neler yanlış olarak aktarılıyor diye. Burada özellikle öğrencilerden söz ediyorsak öğretmenlerde gündeme geliyor.

Hüdaverdi Akbeyik – Tabiî ki.

Zeynel Tunca – Çünkü öğretmenlerin eğitilmesi diye ayrı bir program var Dünya Astronomi Gününün içerisinde. Öğretmen eğitimi diye de bir programı var.
Bugün ki sempozyum bunlardan bir tanesi. Dünya Astronomi yılının Türkiye’deki etkinlikleri içerisinde Nalan Kaynak Anadolu Lisesi’nin girişimleriyle öğretmenlere yönelik bir sempozyum yapılıyor. Bilgiler güncellenecek tazelenecek. Ne, nasıl yapılmalı bunlar aktarılacak ve öğretmenler arası iletişim konusunda bu bağlar sağlanacak. Bu öğretmenler hem gittikleri yerlerde, okullarında, çevrelerinde ,mahallelerinde bu bilgileri Astronomik, güncel ve en basit şekliyle halka ve öğrencilerine aktaracaklar. Derslerde aktaranlar bir çok şeyi biliyorlar ama daha doğru daha güncel daha uygulanabilir şekliyle aktarmaya çalışacaklar.Amaç bu.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet.

Zeynel Tunca – Ama bunun yanı sıra 2009 Dünya Astronomi Yılının içerisinde o kadar çok değişik projeler var ki bir tanesi bu öğretmen eğitimi ve öğrencilere bunların aktarılmasıydı.

Hüdaverdi Akbeyik – Hatta hocam bugün yine bugün sanıyorum 14:00’de gözlemevi açılışı var Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde.

Zeynel Tunca – Bu güzel bir şey.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet.

Zeynel Tunca – Çünkü Türkiye’de gözlemevi sayısı

Hüdaverdi Akbeyik – Yani bu akşam da gözlem olacak

Zeynel Tunca – Tabi ki bunları duyurmak lazım.

Hüdaverdi Akbeyik – Nereyi göreceğiz Hocam nasıl göreceğiz ? Lütfen yani.

Zeynel Tunca – Evreni tanıyalım dedik. Galilei’nin teleskopu gökyüzüne çevirişinin 400.yılı dedik. Öyleyse bunun benzeri gözlemleri bu akşam sanırım 20:00’den sonra sanırım konferansımız var.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet evet

Zeynel Tunca – Önce gözlem öncesi bir konferansla halka çünkü herkes davetli. Halka bilgiler aktarılacak daha sonra teleskoplar başında uzmanların yardımıyla gökyüzü gözlemleri yapılacak. Şimdi Denizlinin şu an ki ışık kirliliğini bilmiyorum. Konu oraya geliyor. Işık kirliliği büyük ölçüde gözlemleri etkileyecek.Çevre kirliliği ya da hava kirliliği de etkiler gözlemleri. Bunların etkisi ne kadar az olursa o kadar iyi gözlem olacak.

Hüdaverdi Akbeyik – Olabilir .Bugün de tabiî ki yine aynı etki var.

Zeynel Tunca –Tabi tabi. Kentlerin hepsinde var ama biliyorsunuz ..

Denizli’nin başka sorunları da var hava kirliliğiyle ilgili ama kırsal kesimdekilerin örneğin az önce söylediniz köyde, kırsal kesimlerde ya da şehirler arası yolculuklarda farları söndürüp kenarda dikkatli bir şekilde gökyüzüne baktığınız zaman saman yolunun muhteşem güzelliğini görebiliyorsunuz.

.Kentlerde en parlak yıldızları zor fark ediyorsunuz.Şimdi siz kente ki bu kişiyi gökyüzünü nasıl tanıtacaksınız ya da evreni nasıl anlatacaksınız ki bu bilinci gelişsin. O zaman bunu bir şekilde başka yollarla bilim müzeleri, bilim merkezleri, gözlemevleri bunları götürerek. Derslerde animasyonlu gösteriler yaparak video görüntülerle yaparak en doğru bilgiyi aktarmak. Amaç bu. Bunu da 2009 yılını bir yoğun şekilde yaparak bu bilinci yükseltmeye çalışıyoruz.
Denizli Nalan Kaynak Anadolu Lisesi bir gözlem evi kurdu. Bugün bir çok okulda yoktur. Hele hele devlet okullarının sayısını belki bilmiyorum ama belki İLKİ.. ve Denizli de Sanıyorum İLK Evren Gözlemini Hep birlikte Yapacağız…. Bir gözlem evi kuruyorlar ve bunu açılışını da bugün saat 14.00’de yapacaklar. Herkes de davetli diye duyurdular zaten. Konferans ve gece gözlemi halka açık etkinliktir efendim. Bu inşallah başlangıç olur. Bundan sonra Denizli’de buna benzer etkinlikler olur ki o bilinci başka şekillerde yükseltemeye çalışalım.

Hüdaverdi Akbeyik – Hocam Benimde İlk TV Programım ..06.06.2009.. Bu Gün Denizli de İLK ler Yaşıyoruz..Programımın adı da ‘ DÜNYA EVREN VE İNSAN’…

Yine Dünya Astronomi yılına atfen bir projeniz daha var benim daha çok dikkatimi çekti hepsi çok güzel projeler de mesela anasınıfı öğrencilerine yönelik projelerinizden bir tanesi onlara da mesela bir astronomi bilgisi diyeyim artık 4 yaşından itibaren bunu biraz açabilir misiniz hocam ? Tüm insanlara gerekli ama baştan başlamak lazım biraz 4 yaşından itibaren diye düşünürüz.

Zeynel Tunca – Evet şimdi hep sorunlar bir yerden deştiniz mi hep açılıyor. Şimdi şu girişte hemen söyleyebileceğim şey ilk ve ortaöğretimdeki Astronomi dersleri konusunda geçmişte çok büyük sorunlar vardı. Yanlışlar vardı. Bugün bunlar bir derece halledildi ama hala bu konuları tartışıyoruz. Eğitimin neresinde, ne kadar verilmeli. Bunlar hep tartışılıyor. Liseler de geçmişte Astronomi dersi vardı, Jeoloji dersi vardı hatırlarsanız.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet.

Zeynel Tunca – Jeolojiyle ASTRONOMİ bilenler DEPREMDEN ÇOK FAZLA gökyüzü olaylarından pek etkilenmezler. Bilgili oldukları için. Ama bugün onlar pek yok. Bilgi düzeyi farklı. Şimdi öğretimin bu aşamalarında bu bilgiler nasıl verilir sempozyumun konuları da bu. İlk ve ortaöğretimde astronomini yaygınlaştırılması sempozyumu.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet. Çok güzel.Adı da bu zaten.

Zeynel Tunca – Bunun dışında dünya üzerinde bundan daha öteye gidiliyor. İlköğretimden de önce 4-5 yaş grubu çocuklara bu bilgiler onların anlayabileceği düzeyde ve onların anlayabileceği etkinliklerle aktarılmakta. Oyunlarla, maketlerle bu bilgiler aktarılmakta. Dünyanın çevremizde ki gördüğümüz gökyüzünün ne olduklarını basit şekillerde aktarmaya çalışıyoruz. Oyunlarla aktarmaya çalışıyoruz bu da büyük bir proje.

Ama Türkiye’de uygulanabilirliği ilk ve ortaöğretime yoğunlaştığımız için o düzeye inemedik. Yapan grup ve arkadaşlar var bazı üniversitelerde özellikle bu konuda çalışanlar var. TUBITAK’ın içerisinde bu konuda çalışanlar var. TUBITAK’ın içerisinde çaba gösterenler var Bilim Çocuk gibi….dolayısıyla o yaştaki çocuklara dünya üzerinde özellikle bu olanaklardan yoksun kesimlere Afrika’nın güneyindekiler ne bileyim ulaşamayanlar bir teleskopu görmeyenler gökyüzüne bakmak için yanında bilen kişinin olmadığı kişilere ulaşıp UNESCO burada devreye giriyor zaten. Bu şekilde çocuk yaşta küçük yaşta bilinçlendirip bugün bilgisiz o yaşta bilgiyi aldıktan sonra bugün artık bu yaşa gelmiş olsa bilgi düzeyi, bilinç düzeyi çok yükselmiş olacak. Amaç bu. Biz ilk ve ortaöğretimdeyiz henüz. Oradan başlatmak.

Hüdaverdi Akbeyik – Ama hocam Aymatov’u rahmetle analım güzel bir sözü var “Düşünüp durma bir yerlerden başla…”. Medem ki Denizli ilklerden oldu ilk beşteysek ilk sayılmamız gerekir ilk onsa ilk sayılmamız gerekir gözlem evinde.Şöyle olabilir…

Zeynel Tunca – Yok ilk onu falan saymayın ilklerden devlet okulları içerisinde…Denizli Nalan Kaynak Anadolu Lisesi….

Hüdaverdi Akbeyik – Çok güzel bir şey..

Zeynel Tunca – Özel okullar kendi olanaklarıyla yapıyorlar o ayrı konu.

Hüdaverdi Akbeyik – Tabiî ki

Zeynel Tunca – Bir devlet okulu olarak bence.

Hüdaverdi Akbeyik – Tabi onların belirli programları var prosedürleri var. Belirli kural içerisinde sonuçlanacak ama özel ana okullarımız var kreşlerimiz var ondan sonra ilköğretimlerimiz var liselerimiz var Denizli’de. Bunlar da Astronomi Bilgisi derslerine koyarak Denizli’de bir ilki başlatabilirler. Niye olmasın diye düşünüyorum.

Zeynel Tunca – Çok iyi programlanması lazım. Koymuş olmak değil bu etkinliği yapabilmek, yapacak kişileri sağlayabilmek önemli.

Bugün Türkiye’deki bu etkinlikler çerçevesinde Dünya Astronomik Türkiye Koordinatoru Türk Astronomi Derneği. Dolayısıyla Türk Astronomi Derneği’nin etkinlikleri söz konusu. Bu organizasyon içerisinde bütün ilk öğretim, ortaöğretim ve anasınıfı öğrencilerinin isteklerinin hepsine yanıt veriyoruz…Giderek onlara onların anlayacakları düzeyde bilgi aktarıyoruz. Etkinlik listemiz baktığınızda belki de %40’ını onlar kapsıyor. Yani, halka açık etkinliklerden çok anasınıfları, ilköğretim, ortaöğretimleri kapsıyor.Yani istek onlardan geliyor. Gözlem evi ziyaretleri çok fazla. Halkın arasından değil en çok okullardan geliyor. Bu bilinç yavaş yavaş gerçekleşti. Okullarda gözlem evleri, astronomi derslerinin bu yıl özellikle baskıyla biraz da yaygınlaşması, gözlem şenlikleri TUBITAK’ın yaptığı. Ege Üniversitesi bizim üniversitemizin 13 senedir yaz okulları amatörlere düzenlediğimiz. Bunların hepsinin sonucunda bugün bir düzeye vardı. Dolayısıyla artık rayına yavaş yavaş oturuyor diyebiliriz.

Hüdaverdi Akbeyik – Denizli’de sanıyorum sempozyumda bu denli boyutlu bu geniş düzeyde katılımlı diyeyim ilk oluyor.

Zeynel Tunca – İlk.Denizli ilk. Ne yazık ki ilk.

Hüdaverdi Akbeyik – Sanıyorum yine bilimsel gözlemlerle yapacağımız ilk gözlem evini bu açacağız ve gözlemi de bu akşam yapacağız.Bilim adamlarının

Zeynel Tunca – Evet. Çok sayıda

Hüdaverdi Akbeyik -Işığında onların çerçevesinde. Onlarla birlikte.

Zeynel Tunca – Tabi ki 4-5 üniversiteden benim ve arkadaşlarım burada. Hem konferanslar sunumlar yapacağız hem öğretmenlere yönelik konuşmalarımız olacak. Hem de halka sohbetlerimiz olacak. Dolayısıyla kendilerinin yanında onlara bilgi aktaracak uzman gözlemcilerle birlikte gece gözlemi çünkü çok sayıda ufak teleskop getirdik. Ufak teleskop getirmemizin nedeni Galilei’nin o dönemde yaptığı gözlemlerin aynısını o bilimsel devrim yapan gözlem yapan nasıl yapıldığını görmelerini istedik.

Hüdaverdi Akbeyik – Sanıyorum proje sorumlusu sizsiniz ?

Zeynel Tunca – Galileileskop konusunda proje sorumlusu da benim Türkiye’de. Parasal sorun. Yurtdışından uygun teleskoplar getirdik. Özellikle yatılı ilköğretim gruplarına dağıttık onları. Hala siparişlerimizi onlar da biliyor bu arada almak isteyenlere belli ücret karşılığı firma tarafından aktarılıyor. Yani Türkiye’de o teleskop kullanımı sağlamaya çalışıyoruz açıkçası. Olanaklar çerçevesin de özellikle YİBO’lardan başlayıp yani yatılı ilköğretimlerden başlayıp devlet okullarına ki Nalan Kaynak bunlardan bir tanesi teleskop dağıtımı yaptık ki başlangıç olsun . Bu şekilde biz çabayla sürdüyoruz. Türk Astronomi Derneği de bu görevi yürütüyor.

Hüdaverdi Akbeyik – Bugün ki veya hocam yarın ki panel ve ya konuşmalar da etkinliklerden bir tanesi de evren matematik diye biliyorum. Bir açar mısınız ?

Zeynel Tunca – Yok evren şimdi aslında burada öğretmenlere sempozyum’un adına bakarsak ilköğretim de astronominin yaygınlaştırılması. Bunun şu an da uygulanan şekli var. Dersler içerisinde fen ve teknoloji dersi içerisinde astronomi konuları aktarılıyor çok da az olsa. Bilgiler farklı yerlerden farklı şekillerde alınmış da olsa aktarılıyor. Bunları aktaran öğretmenlerin öğretmenlik öğrenimi sırasında astronomi dersleri almamış olması bir sorun. O sorun nasıl giderilirde var bunun içersinde. Galilei öğretmenler programı bunlardan bu sorunları çözmeye yönelik programlardan bir tanesi. Sempozyum da tamamen öğretmenlere yönelik olacak.

Sadece bu akşam ki saat 20:00’daki konferans halka yönelik olacak. Ama bunun dışında hani ki düzenlensin belediye ve ya üniversite halka açık büyük boyutlu gözlem ve konferans ve gözlem şenlikleriyle ilgili düzenlesin elbette ki üniversiteler ve Türk Astronomi Derneği buna büyük destek verecektir.

Hüdaverdi Akbeyik – Evet.

Zeynel Tunca – İstek sizden destek bizden

Hüdaverdi Akbeyik – Önce kendimizin yani insan olarak tanımamız gerekiyor. İyi tanımamız. Dünyayı ve evreni iyi çok iyi tanımamız gerekiyor. Ondan sonra tabi ki onlarla iyi ve güzel ilmin ışığında ilişkileri bağlantıyı kurmamız gerekiyor.

Zeynel Tunca – Evet

Hüdaverdi Akbeyik – Bugün 06.06.2009 Denizli de yine İLK lerin yaşandığı bir gün bir Hafta…..Denizli Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde Türkiye de Devlet Okulları içinde ilk Gözlemevi Açılışı….İlk Evren Gözlemi Yapılması…İlk Asronomi ve Uzay Bilmi Konusunda Öğrenci ve Halka Yönelik ilk Sempozyum…

Ve Benim İlk ‘ DÜNYA EVREN VE İNSAN ‘adıyla İLK TV programım…Hayırlı Olsun…DENİZLİ miz ve Ülkemiz Her zaman daha iyiye ve Güzele Layıktır…
İnsan İlmin Bilimin Adıdır…İnsan iyi ve Güzel işler Yapmanın adıdır…

İyi ve Güzel Haftalar Diliyorum…01.10.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ