Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Emine Sargın Yazdı: Anne – Babalık Ehliyetiniz Var Mı?

Hepinizin başlığı okuyunca “O da neymiş canım? Anne- babalığın ehliyeti mi olurmuş!” dediğinizi duyar gibiyim. Hiç şaşırmayın, olması gereken bir ehliyet bu. Anne- babalık ne oluşturduğu dörder harfi ne de çocuğu dünyaya getirmeyi ifade ediyor. Anne babalık sizden oluşuyor, sizin çocuklarınıza ne verebildiğinizden. Peki anne- babalıkta yeterliliğiniz ne durumda?

Anne- babalık günün tamamını hatta çocuk doğduktan sonra yıllarınızı alan, ömür boyu yapılan bir meslektir baktığımızda. Mesleğiniz hakkında bir eğitiminiz var mı peki? Anlatmak istediğim nokta burada başlıyor. Böylesine yıllar alan bir anne- babalık olmasına rağmen çocuk sahibi olmadan önce bir ana-baba okuluna gidilmiyor. Bu konuda eğitim alınmıyor.

Oysaki bir uğraş için bile kursa gidiliyor. Herhangi bir sanat dalında ustasından eğitim alınması gerekiyor. İyi bir meslek sahibi olabilmek içinse iyi bir üniversite bitirmeniz gerekiyor. Ki çoğu zaman bu da yeterli gelmiyor çağımızda. Yüksek lisans ve mesleği üzerinde ihtisas yapılması gerekiyor. En basitinden bir arabayı kullanabilmeniz için bile bir ehliyetinizin olması gerekiyor. Ehliyeti almanın kuralları da var tabii ki. Aldığınız eğitimde yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Bu da bir sınavla gerçekleşiyor. Peki saydığım örneklerden çok daha fazla önem arz eden anne ve babalık görevi için bir yeterlilik sınavından geçtiniz mi? Anne-baba olmak için bir ehliyetiniz var mı?

Toplum olarak anne babalarımızdan ne öğrendiysek çocuklarımızı da o şekilde yetiştirme eğilimine sahibiz. Onlardan öğrendiklerimizi birebir uygulayınca yeterliliğimizin olduğunu düşünüyoruz. İşin aslı öyle değil ama. Çocukların hiç bilmediğiniz ya da yetişkin olmakla birlikte unuttuğunuz yönleri vardır ve bunları bilerek işe başlamalısınız. Ebeveyn olmadan önce kendinizi yetiştirmelisiniz. Çocuk sahibi olma, anne ve babalık hakkında bilgi sahibi olmanız sizin açınızdan da rahatlatıcı olacaktır.

Günümüzde bilinçli ebeveyn sayısının arttığını ve araştırmacı bir anne-baba kitlesinin oluştuğunu görüyoruz. Çocuk yetiştirme üzerine kitaplar okunuyor, Çocuk Gelişimi Uzmanlarına ve psikologlara başvuruluyor. Hatta çocuk psikolojisi ve eğitimi üzerine belli eğitimlere katılım sağlanıyor. Tüm bunların yapılıyor olması tabii ki de çok güzel; fakat anne baba olduktan sonra alınan eğitimler, okunan kitaplar yapılmış olan hataları geri döndürerek silemez. Tek yardımcı olacağı nokta, yeni hatalar yapmanızı önlemek olacaktır. Bir parça geçmişi tamir etmenize yardımı olur o kadar.

Meselemiz, anne baba olmaya karar verdikten sonra henüz ortada bir çocuk yokken anne ve babalığa yönelik bireysel hazırlık. Yani alacağınız destekler, eğitimler, okuduğunuz kitaplar çocuk sahibi olmadan çok çok önce yapılması gereken şeyler. Herhangi bir hata yapmadan önce yöntemlerin bilinmesi ve çocuğun gelişimine, psikolojisine yönelik bilgilerin edinilmesi gerekiyor. Aslında çocuğunuz olmadan ne biliyorsanız ne öğrendiyseniz anne babalığınız da o oluyor. Kişisel olarak donanımlı birer ebeveyn olmak bu noktada çok çok önemlidir. Çocuk doğduktan sonra anne baba olunmakta zorlanılmasının sebebi de aslında budur. Donanımsızlık, yetersizlik… Hiçbir bilginizin olmadığı biriyle 24 saat ilgilenmek zorundasınız. Bunu bilinçli adımlarla yapmak sizin elinizde.

Ne kadar doğru yaklaşım o kadar hatasız anne babalık! Ne kadar kendini geliştirme o kadar sahip olacağınız çocuğu iyi yetiştirme! Anne baba olma ehliyetinin de formülü de buradan geliyor.

Gelişen, geliştiren anne- baba olmanız dileğiyle…

Emine Sargın/ Çocuk Gelişimi Uzm.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ