Anasayfa » Ana Manşet » YENİ YILDA YENİ UMUTLAR

YENİ YILDA YENİ UMUTLAR

Yaşayanlar için, her yılın başlangıcı olduğu gibi bitişi de vardır. 2017 yılını gönderdik, 2018 yılının ilk günlerini yaşamaya başladık.

Küçükler 1 yaş büyüdü, büyükler 1 yıl yaşlandı. Çiftçilik yapan kardeşlerimizin bazılarının aradığı 40. Yıl umudu gerçekleşti, bazılarının 40. Yıl umudu ise gelecek yıllara kaldı.

Tabi ki her toplumda konuşulanlar, bizim çiftçi camiasında da konuşuluyor. Geçenlerde çiftçiler arasında üretim ve satışlarla ilgili 2017 değerlendirmesi yapılır iken: 2017 yılının beklentilerin üstünde üretim olduğu (Çal için Üzüm) pazarında iyi olduğu, satışların yalvar yakar olmayıp alıcıların istekli olduğu konusu ortaya atıldı.

Toplumda bulunan arkadaşların çoğunluğu memnuniyetini belirtir iken, çiftçi dostlardan biri bu muhabbete soru sorarak katıldı. “2016 yılı üzümünü kaç para ortalama ile sattık? Mazotu, gübreyi, ilacı kaç paraya aldık? 2017 yılı üzümünü kaç paraya sattık? Mazotu, gübreyi, ilacı kaç paraya aldık?”

Soru olunca da bazı arkadaşlar hatırlamaya çalışarak cevap verdiler. Rakamlar ile orantılar kurulmaya başlandı. Tabi ki her zaman olduğu gibi üzüm satış oranının artışından üretim maliyet oranları fazla çıktı. Soru soran çiftçimiz sözünde haklı çıktı.

Haklı çıksa da, malum çiftçimizi en çok yoran veya üzen konuların biride mal satma sorunu. Bir yıl boyunca alın teri, göz nuru döküp ürettiği ürünü satamaması daha çok canını sıkmakta olduğundan, ve bu durumun 2017 yılında yaşanmadığından tesellisi var idi.

Gittikçe çiftçi sayısı düşüp, tarımsal üretim düşeceğinden ileriki yıllarda da bu ürünlerin aranacağı ve satış sorunu yaşanmayacağı konusu da ortaya atıldı.

Çiftçilerimizden biri de pahalılığın başlıca sebebinin mazot fiyatlarının yüksek olmasını göstererek, “bu işe geçen yıl hükümetimiz çare bulacağını söylemişti. Yetiştirilemedi herhalde; ama umut ediyorum 2018 yılında çare bulunacaktır” sözünü ortaya attı.

Hakikaten de iki yıldır çiftçilerin kullandığı mazotun, yarısını ücretsiz verileceği bütçe görüşmelerinde gündeme gelmekte. Malum eskisi gibi, hayvan ve insan iş gücü ile toprak işleme mümkün olmuyor. Çoğu işlem makinelerle yapılıyor. Bu makinelerin en büyük gideri de mazot gideri. Mazotun, pahalı olması çiftçilerimizin maliyetlerini artırıp, gelirlerini azaltmakta olduğu açık.

Tabi ki beklenti de hükümetimizden.

Yazımızı Atasözümüzle bitirelim. ‘Çiftçinin karnını kesmişler 40 tane kırk yıl çıkmış’.

Bu yılın çiftçilerimizin beklediği 40. Yılı olması umuduyla. Hoş geldin 2018.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Balon Turunun Ardından Rüya Gibi Evlenme Teklifi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde kız arkadaşı ...

Akbeyik Ailesinin Acı Günü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Personel Daire ...