Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Eylem Planı Toplantısı gerçekleşecek

Denizli’de Valilik, 19 belediye başkanı, kaymakamın katılacağı toplantıda Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Eylem Planı belirlenecek.

Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Eylem Planı Toplantısı gerçekleşecek

Denizli’de 28 Ocak Salı günü Nihat Zeybekci Kültür ve Sanat Merkezinde ‘’2020-2022 Yılları Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Eylem Planı Toplantısı’’ gerçekleştirilecek. Denizli Tarım İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenecek toplantıya Vali Yardımcısı Başkanlık yapacak. Toplantıya 19 İlçe Belediye Başkanı, 19 İlçe Kaymakamı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Ticaret Odası Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, 19 İlçe Tarım ve Orman Müdürü ile Teknik Personel, Ziraat Odaları, Ticaret Borsası, İhracatçı Birlikleri katılacak.

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ NEDİR?

Sarımsı renkte, evlerde görülen sineklerden daha küçük bir türdür.Baş sarı, gözleri büyük, yeşil madeni pırıltılı, kenarları kırmızıdır. Kanatları geniş olup üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi şeritler vardır.Yumurtaları mekik şeklinde ve beyazdır. Larvası beyaz ve bacaksızdır. Pupa koyu kahverengi renkte olup, fıçı şeklindedir.Dünyadaki subtropik ve tropik iklime sahip hemen hemen tüm ülkelere yayılmıştır. Ülkemizde de Ege ve Akdeniz bölgelerinin sahil şeridi boyunca uzanan kısımların da devamlı faaliyettedir. Bu yıl Niğde’ye sıçramasıyla daha önce bu zararlıyı tanımayan çiftçilerin ürünlerine büyük zarar vermiştir.Ürünlere zararı sineğin larvası verir. Larvalar meyvenin etki bölümünde beslenerek meyveyi yumuşatır. Larvaların zarar verdiği meyveler erken olgunlaşarak dalından düşer.İstila ettiği bölgelerde büyük çapta zarar verme potansiyeli nedeniyle ülke ekonomisi yönünden çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ