Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Denizlili mısır üreticisi, Bakan Pakdemirli’nin verdiği sözün yerine getirilmesini istiyor

Ağustos ayında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından mısır üreticilerine verilen 1150 lira artı 60 liralık fiyat garantisi yerine getirilmiyor. Denizli’nin Baklan ilçesindeki üreticiler Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından alınacağı belirtilen ürünlerinin alınmadığı ve tüccarların verdiği düşük fiyatlara muhtaç kaldıklarından şikayet ettiler.

Denizlili mısır üreticisi, Bakan Pakdemirli’nin verdiği sözün yerine getirilmesini istiyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Ağustos ayında yaptığı açıklamada mısır fiyatının, 2019 yılında yüzde 21 artırılarak ton başına 1150 lira olarak belirlendiğini bildirmesi ve mısır için belirlenen ton başı bin 150 lira alım fiyatı, Bakanlık tarafından verilecek yaklaşık ton başına 60 liralık prim ve diğer desteklerle birlikte 1210 liraya kadar yükseldiğini müjdelemesi üreticilerde büyük sevinç yaşatmıştı.

SEVİNÇ HASADIN ARTINDAN SON BULDU

Bakan Pakdemirli’nin mısır hasadını Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından fiyat garantili alınacağını açıklamasının ardından üreticilerin bu yıl için umutları hasadın başlaması ile son buldu. Yaklaşık 500 bin dekarlık mısır üretimi yapan Denizli’nin Baklan ilçesindeki üreticiler, Bakan Pakdemirli tarafından garantisi verilen mısır alımının şuanda gerçekleşmediğini ve tüccarların verdiği düşük fiyatlara mahkum kaldıklarını dile getirdiler.

TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ ALMADI

Denizli’nin Baklan İlçesi’nde mısır üretimi gerçekleştirilen üretici Ayhan Demirdöğen, Bakan Pakdemirli tarafından mısır üreticisine verilen garantinin şuanda gerçekleştirilmediğini söyledi. Demirdöğen,”Bakan Pakdemirli’nin açıklaması tüm üreticileri sevindirmişti. Ancak hasadın başlaması ile birlikte Toprak Mahsülleri Ofisi’ne bu açıklama dolayısı ile başvurduğumuzda alım yapılmayacağı yanıtını aldık. Böyle bir uygulama yapılmayacağını duyduktan sonra Bakan Pakdemirli’nin 1150 lira artık 60 liralık prim sözü ile başladığımı sezonda tüccarlara ürünlerimizi 1100 liradan satmak zorunda kaldık.”dedi.

TÜCCARLAR FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

Üretici Demirdöğen, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin alım yapmaması sonucu tüccarların fiyatı düşürerek bin liradan alım yapmaya başladığını dile getirdi. Demirdöğen,”Şuanda üretici gerçekten zor durumda. Tüccarlar fiyatları düşürdü. Bakanlık tarafından verilen sözler yerine getirilmiyor. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz”dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ