Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Tabea Antik Kenti’ni gezmek için bir çok sebep var!

Denizli’nin tarihi bakımında şanslı bir şehir olduğu hep söylenir. Kültürel zenginlik açısında ön plana çıkan Denizli’de Tabea Antik Kenti’ni hiç duymuş ya da gezme fırsatına sahip olmuş muydunuz? İşte Kale ilçesinde bulunan Tabea hakkında bilinenler

Tabea Antik Kenti’ni gezmek için bir çok sebep var!

Denizli, tarihe ev sahipliği yapma bakımından oldukça şanslı bir kent olarak dikkati çeker. Artık Dünyaca ünlü tanınan Hierapolis ve Laodikya dışında, Denizli’de bugün hala tam manası ile günyüzüne çıkarılammış belki de adını daha önce hiç duymadığınız antik kentler bulunuyor. Denizli’nin Antik Kentlerinden biri olan Tabea ise son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız tarihi Helenistik döneme kadar dayanan bir kültür mirası olarak dikkat çekiyor.

TABEA ANTİK KENTİ’Nİ TANIYALIM

Denizli-Muğla karayolunun 78.km’sinde bulunan Tabae, doğal bir kale görünümündedir. Bugünkü Denizli’nin Kale İlçesine adını veren de elbette ki Tabea’dır. Kale ilçesinin 1 kilometre kadar güney batısında yer alan Tabea, yaklaşık 30 yıl öncesine kadar yerleşimin olduğu bir yerdi. Tabae, Büyük İskender’den sonra Anadolu’da kurulan kent devletleri arasında sayılmaktadır. Hellenistik dönemden günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahne olan Antik kent, kendi adına sikke bastırmıştır ki bu bilgi Tabea’nın bir zamanlar oldukça önemli bir kent devleti olduğunu gösterir. Sikkeler önceleri gümüş daha sonra bronz olarak basılmıştır. Kentin Akropolünde bulunan yapılar ve eserler ise oldukça dikkat çekicidir.

DOĞAL KAYALARI OYARAK YAPILAN EVLER

Tabea Antik Kenti’nde en çok dikkat çeken yapılar kayalara oyulmuş tek odalı evlerdir. Doğal kayalar oyularak oluşturulmuş oyuklar tek oda halinde eve dönüştürülmüştür. Ahbap kapıların kullanıldığı ve sıvaların bulunduğu evler genellikle kayalık ve sarp bölgelerde bulunur.

BATILILAŞMA DÖNEMİNDEN BİR TANIK: CEVHER PAŞA CAMİ

Tabea’dan bugüne kadar ayakta kalan en önemli eserlerden biri de Cevher Paşa Camii’dir. Cevher Paşa Camii dikdörtgen planlı,kuzey tarafında son cemaat yeri,kuzeybatı köşesinde minaresi yer alır. Kırma çatısı Marsilya kiremiti ile döşenen cami, Osmanlı’nın 19. yğzyılda batılılaşma döneminde inşa edilmiş bir eserdir. Cevher Paşa Camii çatısının yenilenmemesi halinde yapının içindeki tahribat her geçen gün artmaktadır ve bu nedenle restorasyona ihtiyaç duymamaktır.

TABEA ANTİK KENTİ’NDE BULUNAN YAPILAR

Tabea antik kenti’nde öne çıkan bu eserler dışında hala ayakyta olan Tabea Köprüsü, Tek minare, Roma döneminde kalıntılar Tabea’yi gezmek ve hak ettiği değeri vermek için yeterli ve önemli yapılardır. Tek minare bölge halkı tarafından ziyaret edilen önemli yerler arasındadır ve görsel açıdan dikkat çekici özelliğe sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ