Anasayfa » Ana Manşet » Denizli’de Boş Kalan Okul Kontenjanları

Denizli’de Boş Kalan Okul Kontenjanları

Liseye Geçiş Sınavı’nda yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından velilerin ve öğrenciler en zorlu sınavlarını vermeye başladı. LGS yerleştirme sonuçlarında Türkiye genelinde 342 bin 589 kontenjan boş kalmıştı.

Ardından algoritmada hata yapıldığı bilgisine ulaşıldı ve mağduriyetin giderilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bir takım çözüm önerilerinde bulundu. Eski yerleştirme sisteminden herhangi bir ortaöğretim kurumuna farklı olarak, yerleşen ve yerleşemeyen öğrenciler nakil başvurusunda bulunabilecek

Eskiden öğrenciler evlerine yakınlık olarak kabul edilen kayıt alanı şartı ortadan kaldırıldı ve Ortaokul Başarı Puanı, devamsızlık ve en son da öğrencinin yaşı olarak yeniden düzenlendi. Bu şekilde öğrencinin başarısı esas alınmış olacak.

Kılavuza göre, ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil dönemlerinde kayıt alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, nakil tercihlerinde ilk tercihini kayıt alanından seçmek şartıyla en fazla beş okul tercihinde bulunabilecek. Farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak.

Nakil için 4 dönem

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri, 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül tarihlerinde dört dönem halinde gerçekleştirilecek. Başvurular için son gün olan 6 Eylül’de, saat 17.00’den sonra tercih yapılamayacak.

Denizli’de Durum Ne?

Denizli’de de pek çok okulun kontenjanları boş kaldı. Kaliteli eğitim verdiği düşünülen okullarda bile kontenjanların boş kalması şaşırttı. Edinilen bilgiye göre, okullarda boş kontenjanların son durumu ise şu şekilde;

Nevzat Karalp Anadolu Lisesi: 54

Nalan Kaynak Anadolu Lisesi: 23

Hilmi Özcan Anadolu Lisesi: 26

Kazım Kaynak Anadolu Lisesi: 20

Pınar-Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesi: 81

Filiz Abalıoğlu Anadolu Lisesi: 2

Orhan Abalıoğlu Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi: 2

Merkezefendi’de bulunan 3 İmam Hatip Lisesi’nde ise; 85, 96 ve 159 kişilik, Pamukkale’de bulunan Anadolu Liselerinde ise toplam 153 öğrencilik boş kontenjan kaldı.

Denizli’de özel liselerle ilgili bilgi almak için Denizli’de Liseler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yenicekent’te Coşku Dolu Gece

23.”üncü Buldan-Yenicekent Tripolis Kültür ve ...

Denizli’de Yangın

Denizli’de samanlıkta çıkan yangın köylülerin ...