Anasayfa » Ana Manşet » Denizli’nin Bilinmeyen Antik Kentleri

Denizli’nin Bilinmeyen Antik Kentleri

Denizli’nin Bilinmeyen Antik Kentleri, bilinen Hierapolis, Laodikya ve Tripolis gibi antik kentlerden daha fazla. Bu anlamda, Denizli kültürel miras anlamında arkasında çok çeşitli izler bırakan bir şehir. Ancak, Denizli’nin bu zenginliğine dair bilgiye erişmekte zorlanabiliriz. Bunlardan bir tanesi de Denizli’nin çok fazla sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı ve Denizli’nin her köşesinde bir kalıntı kaldığıyla ilgili.

Bu sebeple Denizli’nin Bilinmeyen Antik Kentleri yazısını derledik ve bunlardan 5 tanesini bilinmeyenleriniz için tanıtmayı istedik. Bilenler için ise, yeni bilgiler edinmelerini temenni ettik.

Keyifli okumalar…

 

Pamukkale Travertenleri hakkında bilgi için “Pamukkale Travertenleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pamukkale’ye ulaşım olanaklarını öğrenmek için “Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Denizli’de gezilebilecek başka yerleri öğrenmek için “Denizli’de Gezilecek Yerler” başlıkla yazımızı okuyabilirsiniz.

Denizli yemekleri ve yöresel lezzetleri hakkında detaylı bilgi almak için “Denizli Yemekleri – Denizli’nin Yöresel Lezzetleri ve Tarifleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Apollon Lairbenos Tapınağı

Bağcılığıyla ve dolayısıyla leziz şarapları ile meşhur Denizli’nin Çal ilçesinin verimli topraklarının farkına en eski çağlardan bu yana varılması kaçınılmazdır.

Menderes Vadisi’nin şifalı sularından beslenen topraklar, Apollon Lairbenos Tapınağı’nı kültürel miras olarak kendisine saklamakta. Kutsal alanın en batısında Menderes Vadisi’ ne hakim bir noktaya tanrının tapınağı yerleştirilmiştir. Bir Anadolu Tanrısı olan Apollon Lairbenos’ a adanmış olan bu kutsal alan, Menderes Nehri’nin güney kıyısında, Hierapolis’e 35 Kilometre mesafede bugün Çal Ovası olarak adlandırılan bölgede bulunuyor.

 

Attuda Antik Kenti

Bir sınır kenti olan ve bu sebeple diğer medeniyetler arasında ticari, ekonomik ve sanatsal iletişim köprüsü olan antik kenttir.

Attuda (Hisarköy) Denizli ili, Sarayköy ilçesi sınırları içerisinde ve ilçenin yaklaşık 17 km. güneybatısında yer almaktadır.

Antik kaynaklarda Attuda’dan Men kültü olduğu, bu tanrıya ait bir tapınak yapılarak tapınıldığı, tapınak içinde at üzerinde tanrı Men ‘e ait heykel bulunduğu yazılmaktadır. Ayrıca, Zeus, Apollon, Dionysos ve Asklepios heykelleri ile Artemis Anaitis kültünün de Attuda’da bulunduğunu antik kaynaklar yazar. Antik kentte imparatorluk öncesi ve sonrasında sikke basılmıştır.

Günümüzde antik kentin bulunduğu alanda Hisarköy yer aldığından yüzeyde herhangi bir kalıntı görmek mümkün değildir. Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait bazı eserler kurulan müze deposunda teşhir edilmektedir.

 

 

Apollonia Salbace ( Medet Höyüğü ) Antik Kenti

Apollonia antik kenti ve Medet Höyüğü, Denizli ili, Tavas ilçesinin 7 km batısında düz bir ova üzerinde kurulan Medet köyü yerleşim alanı içinde yer almaktadır. Tavas ovasının en verimli arazileri üzerinde kurulmuştur.

Kentin Apollonia adını, Hellenistik dönemde aldığı ve en görkemli dönemini de Roma çağında yaşadığı anlaşılmaktadır. Hadrianus dönemine ait Apollon tapınağının temelleri ve yazıtlar günümüze kadar ulaşmıştır. Kentin MÖ. I. YY. ve MS. I. YY.’ lar arasında kendi adına sikke bastırdığı ve sikkeler üzerinde tanrısal motiflerin olduğu görülmektedir.

 

 

Tabea Antik Kenti

Denizli-Muğla karayolunun 78.km’sinde bulunan Tabae, doğal bir kale görünümündedir. Şimdiki Kale İlçesinin 1 km.kadar güney batısında yeralır. 30 yıl öncesine kadar eski kale üzerinde iskan sürmekteydi. Tabae, Büyük İskender’den sonra Anadolu’da kurulan kent devletlerindendir. Tabae, Hellenistik dönemden günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahne olmuştur. Antik dönemde kendi adına sikke bastırmıştır. Sikkeler önceleri gümüş daha sonra bronz olarak basılmıştır.

 

Trapezapolis Antik Kenti

Denizli ili, Babadağ ilçesi, Bekirler köyü, Boludüzü mevkiinde bulunmaktadır. Antik kentin kuzeyden güneye doğru uzanan düzlük üzerine, arazinin coğrafi yapısına göre kurulduğu anlaşılmaktadır. Yüzeyde bazı yapı kalıntıları izlenebilmektedir. Yüzeydeki kalıntılar Roma ve Bizans dönemi özellikleri göstermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

5 bin TL’ye üzüm ağası oldu

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde bu yıl 23.’sü düzenlenen Buldan-Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali’nin ağası açık arttırma ile seçildi.Buldan İlçesi’nde bu yıl 23.’üncüsü düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve T...

Başkan Filiz, Kurban Bayramı Mesajını Yayımladı

AK Parti Denizli İl Başkanı ...