Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Dünya Kadın Hakları Günü Nedir?

Dünya Kadın Hakları Günü, yurdumuz başta olmak üzere tüm dünyada aynı günde kutlanmaktadır.

Dünya Kadın Hakları Günü Nedir?

5 Aralık 1934  yılında  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değerin bir nişanesi olarak seçme ve seçilme hakkını tanıması, bugün tüm dünyada Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Şu an gelişmişlikte dünya markası saydığımız Fransa, İtalya ve Yunanistan, başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi Türkiye’den en az 10 yıl sonra kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdi. Bu Atatürk’ün kadınlara verdiği değerin en güzel göstergesi değil de nedir?

Seneler önce kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı o kadar büyük bir adımdı ki onlarca yüzlerce kadın tarihe, siyasete, edebiyata  ve dahası topluma yön verdi ve yön  vermeye devam etmekte.

“Kadın Nedir?” yazısı için buraya tıklayınız.

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” yazısı için buraya tıklayınız.

Kadın Berekettir

 

Kadını eğitmek, onun çocuğunu, onun çevresini, onun dokunduğu her şeyi ve herkesi de eğitmek demektir. Kadın öğrendiğini öğretmek ister. Bu amaç uğruna yanar kavrulur. Çekilin kadının yolundan.

Onun girdiği her yere medeniyet de merhamet de girer. Onun girdiği yer bereketlidir, o yüzdendir ki, bazı gelişmemiş toplumlarda kız çocuğu doğduğunda gömülürken, üzerinde güneş doğan coğrafyalarda ise “kız olsun çamurdan olsun” denir.

Ona Biçtiğiniz Rollerden Vazgeçin!

Okumak isteyen okur, doğurmak isteyen doğurur, yemek içmek isteyenin de hakkı vardır.

“Hayır” diyebilir kadın.  Kabul edin. Bir tercih meselesidir.

Seçme seçilme hakkı bir yana, yaşam hakkı bile elinden alınıyor. Hakkını arıyor diye, dövülebiliyor, tacizcisini, tecavüzcüsünü dava ediyor diye öldürülebiliyor. Eşinin isteklerini yapmadı diye senelerce hem şiddete, hem de yine tecavüze reva görülebiliyor.

Kadın Kurtaracak

Bu yuvaları da, mahalleleri de, şehirleri ve hatta ülkeleri de kadın kurtaracak. Onda o kudret var. Yoksa hepimiz yanacağız. Yuvalar, devletler yıkılacak. Yıkılmasın!

Hem zorluklara göğüs, geriyor. Hem o gerdiği göğsün hemen altında başka bir cana hayat veriyor, doğuruyor. Çalışıyor, emek veriyor.

Unutmayalım, daima hatırlayalım bir kadının, annemiz olduğunu, çocuğumuz, yarimiz olduğunu. Hep hatırlayalım.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ