Anasayfa » Ana Manşet » “Sahtecilik Artacak” Dedi ve Denizli’den Örneğini Gösterdi

“Sahtecilik Artacak” Dedi ve Denizli’den Örneğini Gösterdi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İMO Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel mimar ve mühendislerin ruhsatlardan imzalarının kaldırılmasına yönelik artacak olan sahtecilik konusuna dikkat çekti ve Denizli’nin bir ilçesinde yaşanan sahteciliği örnek gösterdi.

İMO Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel,”Özellikle son dönemde, gerek imar barışı ile ilgili düzenlemeler ve gerekse de yapı ruhsatlarından mimar ve mühendislerin imzalarının kaldırılması ile ilgili bazı gelişmeler bizlere açıklama yapmayı zorunlu hale getirmiştir” diyerek sözlerine başladı.

”Bürokrasi azalmadı,sıkıntılar arttı”

İMO Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Şevket Murat Şenel ruhsatlarda bulunan mimar ve mühendislerin imza haklarının kaldırılmasının ardından zaten zor olan sahtecilik takibinin artık daha da zorlaştığını belirterek,”Bürokrasiyi azaltmak bahanesi ile yapı ruhsatlarınından mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılmasının, sonuçları üzerinde çok fazla düşünülmeden ve acele ile alınmış karar olarak görüyoruz. Alınan bu kararın, bürokrasiyi azaltmadığını, hatta belediyelerimizin nezdinde ciddi sıkıntılara sebep olduğunu üzülerek takip ediyoruz. Belediye idarecileri, önlerine gelen mühendis isimlerinin gerçekten bu projeyi yapıp yapmadığını kesecekleri ruhsatlarının doğru olup olmadığı konusunda tereddüt yaşamaktadırlar”dedi.

”Sahte mühendisler ile mücadele artık çok daha zor hale gelmiştir”

Yeni gelen düzenleme ile odaların ruhsatlar konusunda bilgilendirilmesinin kesildiğini belirten Şenel,”İletişimin hızla tabana yayıldığı çağımızda, mimarlar ve mühendisleri, adlarına kesilen ruhsatlar konusunda bilgilendirmek son derece kolay bir iştir. Fakat ne yazık ki bu çağda ülkemizin hala sahte mühendisliği tespit etmek  ve proje müelliflerini bilgilendirmek konusunda bir yöntemi bulunmamaktadır. Bu durumdayken yeni düzenleme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı odaları bilgilendirmeyi bırakmıştır”dedi.

Denizli’den Sahtecilik Örneği Gösterdi

Denizli’de gerçekleşen bir ruhsat sahteciliğini örnek gösteren Şenel,”Bugün Denizli’de mühendislik hizmeti veren bir meslektaşımızın adına, Türkiye’nin herhangi bir belediyesinde bir ruhsat düzenlense, meslektaşımızın bu ruhsattan haberdar olma şansı yoktur”dedi.

Şenel, ismini vermek istemediği Denizli’deki bir ilçe belediyesinde bir mühendisin adına düzenlenen ruhsatı basın mensuplarına göstererek, bu tür sahteciliklerin bu yeni düzenleme olmadan önce takibinin zaten zor olduğunu, şimdi imkansız hale geleceğini belirtti.Şenel, bu yanlış karardan dönülebilmesi için bütün mühendisleri endişe ve tepkilerini bildirmek için Bakanlığın iletişim merkezi olan ‘Alo 181’i aramaya davet etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

5 bin TL’ye üzüm ağası oldu

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde bu yıl 23.’sü düzenlenen Buldan-Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali’nin ağası açık arttırma ile seçildi.Buldan İlçesi’nde bu yıl 23.’üncüsü düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve T...

Başkan Filiz, Kurban Bayramı Mesajını Yayımladı

AK Parti Denizli İl Başkanı ...