Anasayfa » Ana Manşet » Kariyer Rehberi’nde Mühendislerden Tavsiye

Kariyer Rehberi’nde Mühendislerden Tavsiye

YKS tercih döneminin ortasında hangi bölümü ya da hangi üniversiteyi okuyacaklarına karar vermekte zorlanan üniversite öğrencisi adaylar olabilir ki belki de hayatlarının büyük bir bölümünü etkileyecek bir karar için bu denli bir kararsızlık çok olağan.

Denizli Deda Haber olarak Denizli’de Eğitim Rehberi – Kariyer Rehberi sayfamızda öğrenci adaylarının kariyer yapmak istedikleri alanları bir de o alanın kariyer sahiplerinden öğrenmeleri için röportajlar gerçekleştirdik. Tercih döneminde geleceğin kurucuları için yapmış olduğumuz bu röportajlar umarız sizlere yardımcı olabiliriz.

Röportajımızı, TMMOB Denizli Şubesi Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Şube Sekreteri Mehmet Sarıca ve Makina Mühendisi Mustafa Özkan ile mühendislik ve özellikle makina mühendisliği hakkında konuştuk. Henüz alan seçmemiş, karar vermekte zorlanan öğrenci adayları için mühendislerden mühendis tavsiyeleri aldık.

TMMOB Denizli Şubesi Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Şube Sekreteri Mehmet Sarıca

Mühendisliğin geniş yelpazesi olduğunu ve mühendislik alanını seçecek öğrencilerin tercih edeceklerin üniversitelerin büyük bir önem arz ettiğini dile getirdi.  Sarıca, “Mühendislik mesleğini seçecek olan arkadaşların olaylara objektif yaklaşmaları, beşeri ilişkilerinin iyi olması gerekir. Çünkü yaptığımız işi iyi anlatamadığımızda bir anlamı olmadığını düşünüyorum.Geniş pencerelerden bakıp bu mesleği sevmek gerekir” dedi.

Mühendisliğin geleceğe yön veren bir meslek grubu olduğuna dikkat çeken Özkan, “Makina mühendisliği matematik ve fiziğin ileri düzeyleri demektir. Matematik ve fiziği seven öğrencilerin bu alanı tercih etmelerini öneririm” ifadelerini mühendis olabilmenin temelinde yatan bilim dallarını açıkladı. 

“Bu Meslekte Para Kazanırsınız”

Mühendislik mesleğini seçenlerin hayatlarını idame ettirecek kadar para kazandıklarını belirten Sarıca, “Bu meslekte açıkta kalmazsınız. Hayatınızdaki ihtiyaçları karşılayacak kadar kazanırsınız. Zengin olan mühendislerde vardır” ifadelerine yer verdi.

Kendini Geliştirmek Önemli

Makina Mühendisi Mustafa Özkan

Aynı zamanda mühendis olmayı düşünen öğrenci adaylarının öğrencilik sürecinde yoğun bir çalışma temposuna hazır olmaları gerekliliğini ifade eden Özkan, “Makina mühendisliğini tercih edecek arkadaşları yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Bu çalışma temposu sadece yetmeyecek ve bunun yanında mutlaka bir yabancı dil, öğrenebiliyorlarsa ikinci yabancı bir dil ek olarak kendilerini hem sosyal anlamda hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler almaları gerekir” dedi. 

Mimarlarla yapmış olduğumuz röportajımıza göz atmak için “Kariyer Rehberi’nde Mimarlardan Tavsiye”yazımıza bekleriz.

Eczacıyla yapmış olduğumuz röportajımıza göz atmak için “Kariyer Rehberi’nde Eczacıdan Tavsiye” yazımıza bekleriz.

Avukatla yapmış olduğumuz röportajımıza göz atmak içi “Kariyer Rehberi’nde Avukattan Tavsiye” yazımıza bekleriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yenicekent’te Coşku Dolu Gece

23.”üncü Buldan-Yenicekent Tripolis Kültür ve ...

Denizli’de Yangın

Denizli’de samanlıkta çıkan yangın köylülerin ...