Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Çocuğunuza “Sen” Mesajı Yerine “Ben” Mesajı Verin

Çocukların gelişimleri kendi öz yeterliliklerine bağlı olduğu kadar çevresel etmenlere de bağlıdır. Çocuklar her zaman için elverişli topraklardır. Ne kadar iyi bakılır, desteklenirse size de karşılığında o kadar güzel sonuçlar verir; Az ya da çok, küçük ya da büyük, çabuk ya da geç. Elbet verir! Sonuçların elde edilmesi kadar ne kadar kaliteli olduğu da önemlidir. İşte bu kaliteyi etkileyen bir etmen ise, ailesinin de çevrelediği iletişim çemberidir.

   Çocuklarla kurulan iletişimde ifadeler, tutumlar ve verilen mesajlar çok önemlidir. İletişimde “sen” mesajı yerine “ben” mesajı nedir peki? İletişim engeli olan bir durumu ortadan kaldırmak diyebiliriz kısacası. Sen mesajında, sen dilini kullanıyorsunuz. Düşünün karşınızdaki herhangi bir kişiye sürekli onu hedef alarak konuşuyorsunuz ve bu aslında karşı tarafa suçlayıcı bir ifade olarak iletiliyor. Onun anlaşıldığı değil de suçlanıldığı bir konuşma oluşuyor. “ –Yapma, – Sana söylediğim gibi yap, -Çocuk gibi davranıyorsun, -Bunu senden beklemezdim.” gibi eleştiren, emir veren ve çözüm oluşturmayan ifadelerdir “sen” dili. Gönderilen bu “sen” mesajı karşılıklı iletişim bozukluğu ile kızgınlık içerir.

   Hiçbirinin bizim hakkımızda duygular içermediği sürekli karşı tarafın odak noktası haline geldiği iletişim kanalında anlaşmak pek de mümkün durmuyor. Bu durumda ne yapacağız peki? “Ben” mesajı vereceğiz. Ben mesajıyla karşındaki çocuk ya da yetişkine kendi düşünce ve duygularını aktararak, yapılan davranışın seni nasıl etkilediği hakkında somutlaştırarak anlatımda bulunacaksınız. Bu da suçlayıcı olan ”sen” mesajı yerine sorumluluk alıcı “ben” mesajı verilmesini sağlayacaktır.

   “Ben” mesajını gönderen kişi kendi içinde yaptığı değerlendirmeyi karşısındaki kişiyle paylaşır ve kendinde sorumluluk yüklenir. “Ben” mesajını etkili olması sebebi de budur, sorumluluk alınabilmesidir. Bu da karşısındaki kişide davranışın değiştirilmesinde önemlidir.

   Şimdi buraya kadar iletişimden, çevre etkisinden, gelişimden ve verilen mesajlar ve öneminden bahsettik. Bunun çocuklarla ilgisi nedir? Sizin çocuklarla kuracağınız iletişim kanalı ve vereceğiniz mesaj; onların olayları kavrayabilme, sözel becerilerini yönetebilme ve kişilerarası iletişimde doğru yöntemleri tercih edebilmesinde rehber olacaktır. Aynı zamanda çocuklarınızda değiştirmek istediğiniz davranışları değiştirmekte size çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

   Çocuklar ve ebeveyn iletişimi üzerinden bu konuyu somutlaştıralım sizler için.

  • Arkadaşınızla sohbet halindesiniz ve çocuğunuz sürekli elinizden çekiştiriyor. Rahatsız olduğunuzu “Kes şunu. İki laf ettirtmedin!” diyerek “Sen” mesajı vererek mi yaparsınız yoksa “Elimi çekiştirmen hoşuma gitmiyor.” diyerek “Ben” mesajı vererek mi?
  • Evde mutfakta yemek yapıyorsunuz ve çocuğunuzun girip çıktıkça kapıyı kapatmasını istiyorsunuz diyelim. Bu isteğinizi “Sen” mesajı ile “Sürekli kapıyı açık bırakıyorsun. Bir türlü öğrenemedin kapatmayı!” diyebildiğiniz gibi “Ben” mesajı ile “Kapının açık bırakılması beni rahatsız ediyor. Yemek kokusunun diğer odalara gitmesini istemiyorum.” da diyebilirsiniz. Ki doğrusu ikincisi olur.
  • Çocuğunuz siz işten geldikten sonra hemen kapıda sizi yakalayarak oyun oynamak istedi diyelim. “Sen” mesajıyla “Her akşam her akşam oyun mu oynanırmış. Şımardın sen!” mi denmeli yoksa “Ben” mesajıyla kendinizi ifade ederek “Bu akşam çok yorgunum istersen oyun oynamayı başka akşama erteleyelim.” mi?

   Bazen bazı olaylar anlatılanlar gibi yaşanmayabilir. Fakat örneklerle kavratmaya çalıştığımız nokta, iletişimi olumlu kılmaktır. Sonuçlar her ne olursa olsun kazandıracak olan, olumlu ifade olan “Ben” dilini kullanmaktır.

   Çocuklar anne babalarının olaylar karşısındaki düşünce ve duygularını bilmeyi ister. Ve öğrenmeye de hakları vardır. Yaşananlar karşısında kendinizi kırıcı olmadan, suçlamadan hislerinizi(kızgınlığınızı dahi) açıklayarak onların sizleri anlamasını sağlayabilirsiniz. Olumlu ebeveynlik her koşulda kazandırır.

Sevgiler.

Emine SARGIN- Çocuk Gelişimi Uzmanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ