Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli 33°C
Parçalı Bulutlu

Geleceğin Denizli’si Ele Alınacak! Başkan Adayları da Davetli!

14.02.2019
486
A+
A-

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu tarafından 1-2 Mart 2019 tarihlerinde Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Konferans Salonunda “Denizli Kent Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Geleceğin Denizli’si Ele Alınacak! Başkan Adayları da Davetli!

Sempozyum hakkında ’nde açıklama yapan Mehmet Sarıca “ Evlerimizin, meydanlarımızın, derelerimizin, ormanlarımızın birer yaşam alanı olmaktan çıkarılarak piyasadaki değerine göre anlamlandırıldığı bir süreci yaşamaktayız. Hepimizin ortak değeri olan kamusal alanların planlama süreçleri ile birer rant yaratma ve paylaşma aracına dönüştüğü, kamusal hizmetlere erişimde müşteri odaklı bir anlayışın benimsendiği ve özellikle kentsel dönüşüm adı altında toplumun büyük bir kesiminin, başta barınma olmak üzere eğitim, sağlık, kültür vb. temel haklarından yoksun bırakıldığı bir kentleşme süreci ile karşı karşıyayız.

Bizler, toplumsal gelişme ve çağdaş yaşamın gerektirdiği kentsel yaşam kalitesine ulaşılabilmesi için sorumluluğumuz gereği, mevcut politika ve uygulamalardan farklı bakış açıları sunmayı ve kentlerin yaşanabilir niteliklere kavuşmasını hedeflemekteyiz” dedi.

HEDEF DEMOKRATİKLEŞTİRİLEN BİR KENT YAŞAMI

Sarıca açıklamasında “Bu hedef doğrultusunda düzenlenecek Denizli Kent Sempozyumu, doğrudan mesleki uygulama alanımıza giren kent sorunlarına ilişkin olarak yerel yönetimler, planlama, kentleşme, kamu kaynaklarının dağılımı, yapı denetimi, risk-afetler, çevre, altyapı, enerji, kentsel koruma, kentsel dönüşüm, kent demokrasisi temalarında söz, yetki ve karar alma süreçlerini demokratikleştiren bir kent yaşamının örgütlenebilmesi yolunda önemli bir adım olacaktır” diyerek sempozyumun amacını aktardı.

GELECEĞİN DENİZLİSİ ELE ALINACAK

1-2 Mart 2019 tarihlerinde Denizli Esnaf Sarayında düzenlenecek   Denizli Kent Sempozyumunda;

– Sürdürülebilir Kentler

– Kente Güncel Yaklaşımlar

– Büyükşehir Olmanın Etkileri ve Ulaşım

– Kent ve Çevre Sorunları

– Kent ve Peyzaj

başlıkları altında 17 bildiri sunulacak, geleceğin Denizli’ sinde bu politikaların ne şekilde gerçekçi bir zeminde buluşturulabileceğine dair yöntem ve araçlar ortaya konulacak.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI DA DAVETLİ

Sarıca, açıklamasının devamında “Bunların yanında 2. Gün Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkan adaylarının katılımıyla “Kentine Sahip Çık” başlıklı Forum düzenlenecek.

Böylece Denizli kentinin bugünü ve geleceği üzerine görüşlerimizin yer alacağı, çözüm önerilerinin sunulacağı, tartışılacağı bir zemin yaratılacak ve bu görüşler ilgililere teknolojik olanaklar da kullanılarak ulaştırılacaktır.

İnanıyoruz ki kentimiz, ancak ona sahip çıktığımız ölçüde doğru, sağlıklı, planlı ve güvenli gelişebilir. İnanıyoruz ki Denizli’de “kent bilincinin oluşması” ve Denizlilerin bu bilinçle kentlerine sahip çıkmaları önem taşımaktadır.

Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen Odalarımıza, yöneticilerine, bilim insanlarına, öğrenci üyelerimize teşekkür ederiz.

1-2 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek Denizli Kent Sempozyumuna Siz değerli basın emekçilerini ve Denizli halkını davet ediyor, sempozyumun tüm katılımcıların bilgi birikimine ve tecrübelerine katkı sağlamasını temenni ediyoruz. Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederiz” dedi.

Sarıca basın açıklamasını Nazım Hikmet’ in evler adlı şiiriyle sonlandırdı.

“Evler tek katlı da olabilir yüz katlı da

iş bunda değil

yeter ki sokaklarımızı ezmesinler

yeter ki temiz çevik güler yüzlü görsünler hizmetimizi

çıplak duvarlara diyeceğim yok taze ve canlıysalar

dar pencereler giyotini hatırlatır bana

pencere dost sözü gibi rahat ve geniş olacak

ağaçsız asfaltı sevmiyorum

parklarda göller, göllerde ak kara kuğular olabilir

hatta arasıra bando mızıka

ama en önemlisi parklarda öpüşülebilmeli

aptal ölü ellerini operette arya söylermiş gibi açmış mankenleri sevmiyorum

taştan ve tunçtan insanları sevmiyorum

tabanlarından inip aramızda dolaşmıyorlarsa

bankaları ve hükümet konaklarıyla övünen şehirleri sevmiyorum

sevdiğim şehirler sağlık evleriyle övünenlerdir

çocuk bahçeleriyle övünen şehirler…”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.