Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli 30°C
Parçalı Bulutlu

Hüdaverdi Akbeyik Yazdı:”2019 Yerel Seçimleri ve Ziya Tıkıroğlu”

Hüdaverdi Akbeyik
5 Aralık 1951 Denizli Çal-Sazak’ta doğdu. İlkokulu Sazak ve Çal ilçesinde tamamladı. 1972 yılında Denizli İmam-Hatip Lisesi, 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresini bitirdi. 2000 yılında Pamukkale Üniversitesi’nde İşletme Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisansını tamamladı. 1973 – 1979 yıllarında Hacettepe Üniversitesi’nde Gece İdarecisi ve Hastaneler Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1984 – 1985 yıllarında Denizli Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde uzman, 1985 – 1993 yıllarında Denizli Sağlık Müdürlüğü’nde Kurucu Personel Şube Müdürü olarak çalıştı. 1993 – 1995 yıllarında Pamukkale Üniversitesi’nde Kurucu Hastaneler Baş Müdürü, 1995 – 2009 yıllarında yine Pamukkale Üniversitesinde Personel Daire Başkanı, 2009 – 2016 tarihlerinde yine Pamukkale Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi ve Personel Daire Başkan Vekili olarak görev yaptı. 5 Aralık 2016 tarihinde emekli oldu. Sosyal, kültürel dernek ve vakıflarda görev aldı. Denizli ve çevresi tarihi, kültürü ve girişimciliği konusunda araştırmalar yaptı. Denizli’de bir yerel televizyonda Dünya Evren ve İnsan adlı program yaptı. Yine yerel bir gazetede köşe yazarlığı yaptı. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
04.03.2019
836
A+
A-

H.AKBEYİK ;  Denizli’nin 2.ci mimarısınız…Belediye Başkanlığı yaptınız ve yazdınız..

Z.TIKIROĞLU;  Arzular ,Belgelerle Sabitlenmeli…Denizli Belediye Başkanlığını yaptım..

 3 adet kitap çalışmam oldu. Tarihe belge olsun istedim. Feridun Alpat kardeşimden sonra Denizli’de 2.nci mimarım. Kısa bir süre sonra Yüksel Kaşıkçı ve Ozan Saracoğlu Beyler geldiler.

 Mimarlık Denizli de bizimle başladı. Mimarlığı sevdiren , kabul ettiren insanlarız diyebilirim.

H.AKBEYİK : 1960 yıllarında Mimar gözüyle Denizli..

Z.TIKIROĞLU ; Denizli yakılıp yıkılan bir şehir değil, aksine Denizli asırlık bir şehirdir.

1960’ lar da  Denizli, 25.000-30.000 bin nüfuslu bir şehirdi. Bugün çevreden katılanlarla Denizli’nin büyüdüğünü görürüz. Denizli en çok göç alan ve buna bağlı olarak da şehirleşmenin , kentleşmenin en çok olduğu önemli şehirlerden biridir.

1967’lerde  Denizlispor la da Denizliler olarak çok heyacanlı maçlara gittik.

Belediye Meclislerinde Görev aldım. Meclis Başkanlığı yaptım.

 Yine 1982 yılında Ticaret odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. Ve 1984 yılında da Denizli Belediye Başkanı Oldum.

Benden önce Belediye Başkanı Ahmet Acar dı. Şehirler İnsanların rahat yaşamaları için vardır anlayışı ile bu görev hepimizin.

H.AKBEYİK ; Şehirler, insanların rahat yaşamaları için vardır diyerek görev başladınız.

Z.TIKIROĞLU ; Evet…  ‘ ŞEHRİN HERŞEYİ İLE İLGİLİ BİR BAŞKAN ‘’ düşüncesiyle yola çıktım. 20.000 bin dönümlük Denizli yi 70.000 bine çıkardık.. Önce Haritalar dedik.  Bir yandan yeni Denizli kurarken diğer yandan rutin işleri de geliştiriyorduk. Şehrin ihtiyacı ola yerlere otamatik yönlenebiir  çöp konteynırları koyduk…..Hatta  1986 yılında 3 mahallemizi temizlik yönünden özelleştirdik.

 Ve Yenişehir’i planlayarak  Denizli’nin gelişmesine önemli katkı sağladık.

Sanatsız ,Müziksiz hayat yok diyerek  kültür, sanat faaliyetlerini geliştirdik.  Ve bu çalışmaları kurumsal anlamda yaptık..Bu anlamda açık hava tiyatrosu  yapıldı. Benim adımı vermişler..Yaşarken mutluluk verici. Başkanıma Teşekkür Ederim. Çamlığa yapılan bu kültür sanat merkezi çamlığı geliştirdi. Bugünkü çamlıpı oluşturdu diyebilirim.

Denizli’de hatta Türkiye’de bir ilk olan Cenaze hizmetlerini başlattık. Bu hizmet bugün gelişerek devam ediyor.

H.AKBEYİK ;  Yazmak Nasıl oluştu Başkanım.

Z.TIKIROĞLU ;   Batı yapıyor ve yazıyor.biz ise doğruluyor, yapıyoruz ama yazmıyoruz. Bu ben de bir ukteydi. Yazmalıyım ve  yarınlara belge olsun istedim. Ve Yazdım.

Yarın Ahirete göç ettiğimde Aileme, Ülkeme bazı bilgiler kalsın diye başladım ve arkası geldi.

Büyüklerimiz ‘’ Ne verirsen elinle O gider Seninle ‘’ derlerdi.

İnsan iyiliğin adıdır. İnsan iyi ve Güzel işler yapmanın adıdır. İyi ve Güzel haftalar diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.