ALTIN 242,5290
DOLAR 6,2638
EURO 7,3303
BITCOIN $6.413
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli 32°C
Az Bulutlu

Meslekte Birlik Grubu,İnşaat Mühendisleri Odası Adaylık Açıklaması Gerçekleştirdi

09.02.2018
1
A+
A-
Meslekte Birlik Grubu,İnşaat Mühendisleri Odası Adaylık Açıklaması Gerçekleştirdi

İnşaat Mühendisleri Odası Meslekte Birlik Grubu 14. Dönem seçimleri için adaylığını açıklayan Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, oluşturduğu yönetim kurulu listesi ile birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde(DGC) bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

18 Şubat günü İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi binasında gerçekleşecek seçim için bugün DGC’de gerçekleştirilen toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası Meslekte Birlik Grubu 14. Dönem Başkan adayı Prof. Dr.Şevket Murat Şenel, aday yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler katıldı.

”Ülkemiz Zor Zamanlardan Geçti”

Gerçekleştirilen basın toplantısında sözlerine Türkiye’nin içinden geçtiği zor döneme değinerek başlayan Şenel;”Geçen dönem hem ülkemiz,hemde bizler açısından çok zor ve acılı geçti. Gerek 15 Temmuz hain darbe girişimi ve gerekse de ardından gelen referandum süreçleri ülke enerjisini törpüleyen olaylardı. Siyasette ve ülkede kutuplaşmanın arttığı dönemde bizler meslek odamızın içindeki iş birliği ve uzlaşıyı hakim kılmaya çalıştık. Odamızda birbirini tanımayan kişilerin düşman olduğunu gördük, biz bu durumu ortadan kaldırmak için çalıştık ve başarılı olduk.”dedi.

”Oda seçimlerini siyasi parti seçimine dönüştürmeye çalışan anlayışları reddediyoruz”

İnşaat Mühendisleri Odası 14. dönemindeki beklentisinden bahseden Şenel;”14. dönemde barış ve huzurun hakim olduğu, farkılı görüş ve anlayışların birlikte çalışabildiği bir oda tesis etmek istiyoruz. Bizler her nereden gelirse gelsin, hangi siyasi anlayıştan beslenirse beslensin, kendinden olmayanı sürekli yargılayan,ötekileştiren ve oda seçimlerini siyasi parti seçimine dönüştürmeye çalışan anlayışları reddediyoruz. Oda için çalışmayı seçim zamanlarında arz-ı endam etmekten ibaret gören kişilerden hiç bir zaman mutlu olmadık. Birbirimizi imha değil, ikna etmenin gerekliliğine inanıyoruz”dedi.

Üyelere Çağrıda Bulundu

Yeni yönetim kurulunu belirlerken hangi hususlara dikkat etiğini açıklayan Şenel;” Bu hedefe ulaşmak için ise farklı renklerin aynı çatı altında buluştuğu, tek seslilikten uzaklaşmış,her görüşün kendini ifade ettiği oda yönetimlerine ve yönetim kurallarına ihtiyacımız var. 14. Dönem Şube Yönetim Kurulumuzda görev alacak arkadaşları belirlerken müzakereden vaz geçmedik. Ortak bir liste etrafında meslektaşlarımızı birleştirebilmek için çok emek verdik. Ben bu konuda üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum, fakat başaramadık. Siyasetin dilinin bu kadar gergin olduğu, kutuplaşmanın ve ötekileştirmenin arttığı bugünkü ortamda bunu başara bilmek çok zordu.Listelerimizde yer alan arkadaşlar bu inancın ve bunun için yapılan mücadelenin ispatıdır.Bizler üyelerimizin 18 Şubat Pazar günü gerçekleşecek seçime katılmasını ve bizlere oy vererek çabamıza destek olmasını istiyoruz”dedi.

İlk Hedef Deprem Mastır Planı

Toplantıda hedeflerinden bahseden Şenel;”14. Dönemde öncelikle deprem şehri olan Denizli’nin bir deprem mastır planı oluşturulabilmesi için çaba harcamak ve bunun içinde ulusal düzeyde çalıştaylar düzenlemek istiyoruz.Ortaya çıkacak çözüm önerileri ile Denizli’nin bu alanda bir yol haritasının oluşmasını istiyoruz”dedi.

Kentsel Dönüşümün Altını Çizdi

Denizli için önemli olan Kentsel Dönüşümün altını çizen Şenel;”Bizim bir diğer hedefimiz kentsel dönüşüm noktasında bir yol haritasına sahip olmak. Deprem mastır planı ve kentsel dönüşüm yol haritalarını birbirinden ayırmak olmaz. Dolayısıyla her iki başlığı birlikte ele almak bizim önceliğimiz. Bir diğer sorunun ise fiziksel koşullarıdan kaynaklandığını düşünüyoruz.İnşaat mühendisleri odası olarak daha iyi ve modern şartlara sahip,kendi etkinlik salonları olan mekanlara ihitiyaç duyuyoruz”dedi.

Mühendislik Fakülteleri Konusunda Uyardı

Şenel, şuandaki mühendis sayısının gereğinden fazla olduğunu artık üniversitelerde en azından ikinci öğretimlerini kapatılması gerektiğini belirtti. Şenel;”Bizler genç meslektaşlarımızı komisyonlarda yer almasını istiyoruz. Ancak şuanda çok fazla sayıda meslektaşımız okullarından mezun olmak üzere. Türkiye için bu sayı çok fazla, bir oda olarak bu konuyu ilgili mercilere bildirdik. Görüşmelerimiz sürüyor”dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.