Anasayfa » Ana Manşet » Milletvekili Karaca, Yatağan’daki Acı Olay İçin Basın Açıklaması Yayımladı

Milletvekili Karaca, Yatağan’daki Acı Olay İçin Basın Açıklaması Yayımladı

Muğla’da Yatağan Termik Santrali’nde, göçen kömür bandının altında kalan 9 işçi kurtarıldı, 2 işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.  Konu ile ilgili CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca bir basın açıklaması yayımladı.

Yatağan Termik Santrali’nde işçiler çalıştığı sırada içeriden dışarıya kömür taşıyan bantta göçük meydana geldi. Olayın ardından bölgeye çok sayıda çok sayıda ambulans, AFAD, UMKE ve AKUT ekibi sevk edildi. Tonlarca ağırlıktaki kömür bandının altında kalan işçilerden ilk etapta 9’u yaralı olarak kurtarıldı. Göçük altında olduğu iddia edilen 1’i kadın 2 işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karacanın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde;

2014 yılında özelleştirilen termik santrallerin giderek genişleyen kömür sahalarının kıymetli tarım topraklarını ve köyleri tehdit ettiği Muğla Yatağan’da halk, termik santraller nedeniyle giderek artan solunum yolu hastalıklarıyla boğuşuyor. Yıllardır Cumhuriyet Halk Partisi dahil pek çok sivil toplum kuruluşu ve uzmanın uyarılarına kulak tıkayan, sicilini Soma’dan Ermenek’ten gayet iyi bildiğimiz Erdoğan ve AKP iktidarı göz göre göre gelen felakete bir kez daha engel olmakta aciz kalmıştır.

Türkiye’nin çalışır haldeki en eski kömür santrali olan Yatağan Termik Santralı’nda kömür bant sisteminin çökmesiyle göçük altında kalan 12 işçi kardeşimizden 10’u yaralı halde kurtarılmış şu saat itibarıyla 2 işçi kardeşimizi kurtarma çalışmalarıysa devam etmektedir. Yaralılara acil şifa diler, göçük altındaki kardeşlerimizin de sağ salim ailelerine kavuşmalarını temenni ederiz.

Daha geçtiğimiz hafta yeni kömür işletmesine “ÇED Gerekli Değildir” kararlarıyla onay verilmiş, denetimsizliğe ve hukuksuzluğa kapı aralanmışken yaşanan bu facianın sorumlularını çok uzakta aramamak gerekmektedir. Yeni maden sahaları ve termik santral projeleriyle Yatağan kömür karası bir geleceğe mahkum edilmişken inatla ve ısrarla bir kez daha söylüyoruz:

“Fıtrat” diyerek kabullenmeyeceğiz!

İşçi ölümlerine alışmayacağız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

5 bin TL’ye üzüm ağası oldu

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde bu yıl 23.’sü düzenlenen Buldan-Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali’nin ağası açık arttırma ile seçildi.Buldan İlçesi’nde bu yıl 23.’üncüsü düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve T...

Başkan Filiz, Kurban Bayramı Mesajını Yayımladı

AK Parti Denizli İl Başkanı ...