ALTIN 240,0087
DOLAR 6,2052
EURO 7,3221
BITCOIN $6.442
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli 34°C
Parçalı Bulutlu

Şahin Tin, Ürün Güvenliği Tasarısının Komisyonda Kabul Edildiğini Müjdeledi

12.04.2018
19
A+
A-
Şahin Tin, Ürün Güvenliği Tasarısının Komisyonda Kabul Edildiğini Müjdeledi

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, ürün güvenliğine ilişkin tasarının komisyonda kabul edildiğini söyledi. Tasarının Genel Kurulda kabul edilerek yasalaşmasıyla birlikte Türk ürünlerinin gelişmiş ülke piyasalarındaki ürünler ile eşdeğer kural ve standartlara göre üretileceğini belirten Şahin Tin; “Üreticilerin ve tüketicilerin haklarını koruyan standartlar yükseliyor, yaşam kalitesi daha da artacak” dedi.

 AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Kâtip Üyesi Şahin Tin, Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Tasarısı’nın Komisyonda yapılan görüşmeler sonucu kabul edilerek genel Kurula sevk edildiğini söyledi. Bir ürünün insan sağlığı ve güvenliği bakımından tehlike arz ettiği hallerde piyasa güçlerinin eline bırakılamayacağını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Komisyonda kabul edilen bu düzenlemeye göre piyasa güçlerinin karşısında tüketicinin haklarının yok sayılması ortadan kaldırılmış olacak. Üretilen ürünlerde olumsuz ve riskli durumların oluşması halinde kamu kuruluşlarının devreye girmesi sağlanacak. İnsan sağlığının korunması bakımından piyasaya üreticiler tarafından sunulan tüm ürünlerin güvenli olması zorunluluğu getirilerek ürün kalitesi daha da artırılmış olacak” dedi.

 “KALİTE ALYAPISI SİSTEMİ GÜÇLENİYOR”

 Bu yapılan yasal düzenlemeyle üretici ve tüketici arasındaki yaşanabilecek olumsuzluklarla ilgili piyasanın gözetim ve denetiminin kurallarla belirleneceğini ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Kanun tasarısı teknik açıdan birçok önemli ayrıntıları uhdesinde barındırıyor. Aslına bakarsanız belki de bugüne kadar gerek tüketici haklarının korunması gerekse üreticilerin sağlıklı ürün, teknik, kaliteli ürün sunmaları konusunda çeşitli düzenlemeler yapıldı. Ancak bu düzenlemeler ya yetersiz ya karmaşık ya da birçok başlığı içeriyor. Komisyonda kabul ettiğimiz Ürün Güvenliği Kanun Tasarısı, piyasada üreticilerin sağlıklı ürün üretmesine, tüketicilerin de güvenilir ürün almasına imkân sunmuş olacak” dedi.

 “MAĞDURİYETLER ÖNLENECEK”

 Ticarette teknik engellerin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik hukuki altyapının bu düzenlemeyle kurulmuş olacağına dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; “Tüketicilerin üretim kaynaklı yaşadıkları mağduriyetler önlenecek. Aldıkları ürünle ilgili karşılaştıkları sorunları aktaracakları merciler ve çözüm mekanizması daha net çalışacak. Sadece tüketicilerin değil üreticilerin de hakları kanunlar çerçevesinde korunacak. Üretim olursa tüketim olur, tüketim olursa üretim daha da artar. Bu anlamda bakıldığında yapılan bu düzenleme bir denge unsuru olarak çok önemli bir görevi yerine getirecektir. Bu düzenleme aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin pazarlarında da Türk ürünlerinin bir imajı olacak” dedi.

 “BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin hem üretici hem de tüketici olması nedeniyle her iki paydaşın yaşadığı sorunlara hakim olduğunu ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci, tüketici olmanın yanı sıra aynı zamanda piyasaya ürün üretip sunan bir sanayici. Bu anlamda yasal düzenleme konusunda ortaya koyduğu çalışma sebebiyle Bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. İnşallah bu düzenleme yaşanan birçok aksaklığı ortadan kaldıracak ve tüketicilerimizin yaşam koşullarına pozitif etki sunacaktır” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.