ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli 20°C
Parçalı Bulutlu
Reklam

Büyükelçi Chilcott’dan Laodikeia Antik Kenti’ndeki bulunan tarihi kilise ile ilgili açıklama

23.10.2018
305
A+
A-

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger öncülüğündeki heyet Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Laodikeia Antik Kenti’ni gezdi.ingiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, İncil’de adı geçen ve 7 kutsal kiliseden de biri olan Laodikeia Antik Kenti’ndeki kilisenin inanç turizmi açısından önemli olduğunu kaydederek, “Bu kilisenin aynı zamanda bunun Türkiye’nin hoşgörüsünün toleransını yansıttığını düşünüyorum” dedi.

Büyükelçi Chilcott’dan Laodikeia Antik Kenti’ndeki bulunan tarihi kilise ile ilgili açıklama

, Ankara’daki AB ülkelerinin büyükelçileri ve eşleri ile diplomatik temaslarda bulunmak üzere dün geldiği Denizli’de programına bugün de devam etti. Berger ve beraberindeki heyet önce teleferikle Bağbaşı Yaylası’na çıktı ardından ’ni ziyaret etti. Heyete burada kazı ekibi eşlik ederek rehberlik yaptı.

İNGİLTERE’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DOMİNİCK CHİLCOTT, İNCİL’DE ADI GEÇEN VE 7 KUTSAL KİLİSENDE BİRİ OLAN LAODİKEİA ANTİK KENTİ’NDEKİ KİLİSENİN İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ OLDUĞUNU KAYDEDEREK, “BU KİLİSENİN AYNI ZAMANDA BUNUN TÜRKİYE’NİN HOŞGÖRÜSÜNÜN TOLERANSINI YANSITTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM” DEDİ. (ALİ İBİLEME – GÖKTEN CEYLAN/DENİZLİ-İHA)

Berger ve beraberindeki heyet Hıristiyanlar’ın kutsal kitabı İncil’de de adı geçen 7 kutsal kiliseden birisi olan Laodikeia Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan kiliseye ise adeta hayran kaldı. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Berger, kilisenin renovasyonunu özellikle yerinde görmek istediklerinden dolayı bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti. Berger, “Burayı ve kiliseyi özellikle görmek istedik çünkü burası aslında kültürel mirasın nasıl korunacağı, daha sonrasında halk nasıl açılıp ve turizm açısından bir cazibe noktası haline getirilebileceğine iyi bir örnek. Biliyorsunuz inanç turizmi var ve bu kilise İncil’de de bahsi geçen bir kilise olduğu için turizm açısında cazibe merkezi olacağını ve çok fazla turist çekeceğini düşünüyorum. Yani bir kilise nasıl renove edilir? Sonrasında halka açılır ve turist çeker bunu göstermesi açısından önemli bir örnek. Aynı zamanda hem kazı ekibine, belediye başkanına hem de valiye bugün burayı gezmemizi mümkün kıldıkları için teşekkür etmek isterim” diye konuştu.

“İNCİL’DE BAHSİ GEÇEN 7 KİLİSEDEN BİRİ”

Berger, bir gazetecinin “Resmi bir açılış yok ama gelen insanlar (Hristiyanlar) ibadetlerini yapıyor. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorusunu da yanıtlayarak şunları söyledi: “Daha önce de söylediğim gibi bu İncil’de bahsi geçen 7 kiliseden bir tanesi. Dolayısı ile oldukça güçlü bir cazibe noktası diye düşünüyorum. Çünkü ilk kiliselerden bir tanesi. Özellikle inanç turizmi için gelenlere önemli bir yer olduğunu düşünüyorum. Ama bunun yanı sıra da özellikle çok önemli bir kültürel miras alanı. Yanı nasıl yapıldığı? Kilisenin motifine ve mozaiklere bakacak olursanız hem inanç turizmine gelenler hem de kültürel miras olarak önemli bir yer.”

vrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Ankara’daki AB ülkelerinin büyükelçileri ve eşleri ile diplomatik temaslarda bulunmak üzere dün geldiği Denizli’de programına bugün de devam etti. Berger ve beraberindeki heyet önce teleferikle Bağbaşı Yaylası’na çıktı. Ardından Berger ve beraberindeki heyet Laodikeia Antik Kenti’ni ziyaret etti. Heyete burada kazı ekibi eşlik ederek rehberlik yaptı. Berger ve beraberindeki heyet Hristiyanlar’ın kutsal kitabı İncil’de de adı geçen 7 kutsal kiliseden birisi olan Laodikeia Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan kiliseye ise adeta hayran kaldı.

Heyette yer alan İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott da birçok insanın Laodikeia Kilisesi’ni inancından ötürü gelip görmek isteyeceğini kaydetti. Osmanlı İmratorluğu’nun, azınlıklara gösterdiği tolerans ve hoşgörü ile tanındığını hatırlatan Chilcott, “İnanç turizmi başka bir turizm alanı dolayısı ile de başka bir fırsat ortaya çıkarıyor. Hristiyanlık, Geç Bizans ve Geç Roma döneminden Hristiyanlığa ait kiliselerin korunması bir anlamda muhteşem bir mirası da teşkil ediyor. İnancından dolayı da bir çok insanın gelip görmek isteyeceği yerler. Türkiye bu kadar iyi yerleri ne kadar koruyup, sergileyebilirse inanç turizmi kapsamında buraya gelmek isteyen o kadar insanı çekebilecektir. Bunun çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda bunun Türkiye’nin hoşgörüsünün toleransını yansıttığını düşünüyorum. Çok fazla tarihi detaylara girip parelikler çizmek istemem ama Osmanlı İmparatorluğu’da, Hristiyan azınlığa hoşgörüsü ve toleransı ile bilinen bir imparatorluktu. Dolayısıyla eski kiliselerin bu kadar iyi korunması ve sergilenmesi tüm dünyaya duyurulması gerçekten olumlu ve güzel” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.