Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Denizli Deda Haber

Yaşar Kayrakçı Yazdı | Aklı Kullanmak Ya da Kiraya Vermek

Yaşar Kayrakçı Yazdı | Aklı Kullanmak Ya da Kiraya Vermek

Son günlere yine aklımızla oynanıyor. Gündem özellikle Denizlili olduğu için, ayrıca kanayan yaramız olduğu için ben de bu konuya değineyim dedim.

Sıla Gençoğlu- Ahmet Kural aile kavgası… Kesilen Arap gazeteci, donan şehitlerimiz, Mckinsey, ezan Türkçe mi okunsun, andımız tekrar okunsun mu derken sıra onlara geldi. Sıla’yı iyi bilirim. Annesi eczacı, babası da bir partinin il başkanıydı Denizli’de. O ona vurmuş, bu buna vurmuş, medya bu olaya kitlendi. Tamam, Sıla haklıdır ama esas konumuz, kanayan yaramız bununla tekrar dile gelsin istedim. Bu ülkede günde ortalama 5 kadın eşi veya akrabaları tarafından öldürülüyor, sudan sebeplerle… Onlarca insan mekan ayrımı olmaksızın bir şekilde tacize uğruyor. Bunları hatırlattığı için Sıla’ya teşekkür ederim ama artık Atatürk Cumhuriyeti’nde “sen başkasıyla evlenemezsin, eşine laf edemezsin, haklarını yüksek sözle telaffuz edemezsin” gibi konularla uğraşmamalıyız. Feodal yapıdan kurtulup kadını gerçek yerine, hak ettiği konuma getirebiliyor muyuz? Hayır. Asıl meselemiz bu. Ermenek’i henüz unutmadık. Soma’da ölen 300 işçinin bile muhabbetini Sıla olayı kadar gündeme getirmedik.

Maliyeden sorumlu damat Berat Albayrak 2002’de Türkiye amatör kümede oynuyordu. Şimdi Süper Lig’e çıktı diyor. Sanki Türk halkıyla dalga geçiyor. Halk inim inim ekonomik ağrı, sızı çekiyor. Döviz aşağı inmesine rağmen zamların hiçbirisi geri alınmadı. Ne oldu o iş verenden aldığınız % 10 indirim sözü? Simit Denizli’de 1.25, İstanbul’da 1.75. Ekmek zamlanmadı gözüküyor ama gramajı düştü sandaviçe. Gramajdan çalıyorlar artık. Olan yine halka oluyor. Yeni emekliliği kazanmış birine 900-1000 TL maaş bağlanıyor. Suriyelilerden fırsat bulup ev, apart bulabilirsen kira 800. Şahsen ben bu devlete 30 yıl hizmet ettim. Aldığım emekli maaşı 1650 TL. ödediğim kira+masraflarım 900 TL. Sayın Bakanım Albayrak, ekonomik kurul başkanı eski Ekonomi Bakanım Nihat Zeybekçi, hadi bu matematiğin içinden siz çıkın. Zenginler dövizini yurt dışına kaçırdı, halkta çaresizlikten aklını kaçırdı. Girin bakalım mükemmel dedikleri o devlet hastanelerine, bakın psikiyatri polikliniklerinin kalabalıklığına… Gençler çaresiz, beyinleri boş ama Sabancı ve Koç Grubu gelir vergisinde ilk 5’te yok. Kısaca krizin faturası gariban halka kesildi.

ABD PKK’lı elebaşlarını ihbar eden veya öldürene 12 milyon dolar ödül koydu. Sanki Türkiye ile kafa buluyor. YPG ile Suriye’de ortak hareket ediyorlar. Sayın Cumhurbaşkanım, Trump bize jest yapmış gibi gözüküyor. Siz de ona deyin ki ben size 12 milyon dolar vereyim, FETO elebaşını bize verin.  Diyebilir mi? Sanmam. Ha bu arada tüm tarikatların merkezlerinden biri Denizli’de meğerse hiç FETO’cu yokmuş. Dün itibariyle mahkemeler bitti. Hepsi beraat etti.

Yapay zekanın, robotların devreye girdiği şu günlerde artık Türk halkının aklıyla alay etmeyin lütfen. Allah’ın birinci emri “Oku”, ikinci büyük emri “bana gelirken kula borçlu gelme”. Buna uyan kaç kişi var ülkemde? Milliyetçilik mi? 800 bine dayanmış paralı asker için başvuran genç sayısı. YAZIK! 15 bin TL’yi bulamayanlar, haydi askere… Adalet bunun neresinde? Deprem bölgesi ülkemde sıradan yapılar imar barışı adı altında normal yapı haline dönüştürülüyor. Niye? Ekonomiye para lazım… İlk depremde ölenler için ne diyeceğiz? Kader. Kur’an-ı Kerim’de en çok kullanılan cümle “aklınızı kullanmıyor musunuz?”. Evet aklımızı kullanmıyoruz çünkü para lazım, eğitime gerek yok, aklımızı kiraya verdik…

Maçtan sonra söylemiştim. Fatih Terim ve Hasan Şaş’a büyük cezalar geldi, gelmeli de… Türk futbolu marka olmaktan çıkıyor çünkü. Avrupa kupalarına baktığımız zaman yolunda tek ilerleyebilecek Fenerbahçe gözüküyor. Güzel bir futbolla Anderlecht 2-0 yendi. Beşiktaş, Akhisar bekleneni veremedi, Galatasaray Almanya’dan eli boş döndü. Fenerbahçe kalp krizi geçiren gence sahip çıktı ama Niyo Abaneze adlı Denizli Sarayköyspor’lu genç maç esnasında öldü. Ulusal basında haberini yapan bile olmadı. Sahada ambulans olsaydı bu futbolcu bugün yaşıyor olabilirdi. Babası ülkemize gelip dava açtı. Bakalım sonucu ne olacak?

Kasım ayı benim için özeldir. KASIMDA DOĞDUM, KASIMDA ÖLDÜM. ATAM, ANAM KASIMDA ÖLDÜ. KEŞKE BEN DOĞMASAYDIM ATAM YAŞASAYDI… 10,20 ÖLÜM, 17 DOĞUM. ÇOK ACIMASIZSIN BE KASIM AYI…

Hadi hayırlı işler…

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ