Anasayfa » Ana Manşet » Zolan’dan Atama Cevap Geldi

Zolan’dan Atama Cevap Geldi

Geçtiğimiz günlerde Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştiren Mimar Hüsamettin Ataman, 15 Mayıs Milli Mücadele Günü olarak kutladığımız tarihin yanlış bilindiğini söyledi. Başkan Zolan ise Ataman’a cevabını Milli Mücadele Günü’nde konuşma yaparken verdi.

Tarihi araştırmaları ile bilinen Ataman, İzmir’in Yunan askeri tarafından 15 Mayıs 1919’da işgal edilmesinden bir gün sonra Denizlililerin harekete geçtiğini söyledi. Bu kapsamda Müftü Ahmet Hulisi Efendi’nin fetva verdiği tarihin 16 Mayıs 1919 günü olduğunu, bir cuma namazı sonrasında Denizli halkına seslendğini, bu durumda takvim yapraklarına bakıldığında o günün 15 Mayıs değil, 16 Mayıs olduğunun görülebileceğini söyledi.

Başkan Zolan ise dün düzenlenen Milli Mücadele Günü kutlamasında Ataman’a cavebını kürsüden verdi. Başkan Zolan, şu ifadeleri kullandı:

“2007 yılına kadar böyle birgün anılmıyordu. O dönemki Belediye Başkanı Nihat Zeybekci,bende o zaman Belediye Başkan Yardımcısı ve meclis üyesiydim. 9 Mayıs 2007 yılında alınan karar ile 15 Mayıs’ın Milli Mücadele Günü olarak kutlanmaı için karar alındı. 16 Mayıs olduğunu iddia etmişler. Bunun öncesinde çok büyük araştırmalar yapıldı. Birçok tarihçiyle görüşüldü. Zaten Fetva’nın başı “Bugünün sabahı erken saatlerinde İzmir…” diye başlıyor. Bugünün sabahının İzmir diye başlaması hususunda 16 Mayıs diyebilme şansımız var mı? Eğer İzmir’in işgali 16 ise Milli Mücadele Günü’müzde 16’sıdır. Bunlar beyhude çalışmalardır. “16’ydı 15 yazıldı” dedi. Evet! Biz o yanlışı düzelttik. Fetvaya göre 16’nın yanlış olduğunu, 15 Doğru olduğunu tescil ettik” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Erdoğan Yerli ve Milli Şirketi İşaret Etti.. Hisseleri Yükselişe Geçti

Vestel Elektronik hisseleri, Cumhurbaşkanı Tayyip ...

Okullar Ders Zilinin Çalmasına Hazır

2018-2019 eğitim öğretim yılı 17 ...